Nikon D5200 18-55 VR II DSLR Fotoğraf Makinesi. Фотоаппараты nikon 5200


En Ucuz Nikon D5200 Fiyatları

Kendi klasmanının bir üstünde Nikon D7100, bir altındaysa D3300’ü barındıran Nikon D5200, D3300’e benzer olarak 24 milyon piksellik bir CMOS sensörüne sahip. Fakat şaşırtıcı olan, Nikon’un D5200 için başka hiçbir yerde görülmeyen farklı özellikte sensör kullanması; 24,1 megapiksellik yeni bir sensör.

Özellikleri açısından bakıldığında Nikon D5200, Nikon D3200, Nikon D5100, D7000 ve D7100’ün bir karışımı gibi; Nikon D3200 ve D7100 ile aynı piksel sayısına sahip, fakat farklı bir sensörü var. Aynı zamanda Nikon D7000’le benzer bir metrajlama ve AF (otomatik odaklama) sistemi kullanırken, Nikon D5100’a benzer bir ekran ile donatılmış. Bu anlamda D7000 ile D5200 arasında kalanlar için, fiyat/performans çizgisi göze alındığında daha anlamlı bir seçim olabilir.

Kameranın kontrol arayüzü, öncülü D5100’ünküne oldukça benzese de Nikon D7100’deki gibi kullanımı kolay ve modern bir hâle büründürülmüş. Nikon, D5200’ün 24.1 milyon piksellik CMOS sensörünü EXPEED 3 görüntü işleme motoru ile birleştirmiş; ki bu da ISO 100-6400 değerleri arasında değişebilen bir hassaslık özelliği getiriyor. Eğer ışık değerleri gerçekten oldukça düşükse, bu değer ISO 25,600 değerine kadar genişletilebiliyor. Rakamlar ele alındığında oldukça geniş bir ISO skalası sunan D5200’ün öncülü D5100’e göre daha iyi sonuçlar verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yine de ISO değerini yükselttikçe yaşanan kalite kaybının önüne fazla geçilemiyor. 

D5100’ün Nikon’un Multi-CAM 100 AF modülü biri çapraz tipli olmak üzere 11 odak noktası barındırıyordu. D5200 ise Nikon D7000’le aynı şekilde Multi-CAM 4800 DX’e sahip. Bu da toplamda 9’u çapraz olmak üzere 39 odak noktası ile D5100’e oranla çok daha etkin bir netleme becerisi ve esneklik sağlıyor. Spor etkinliklerini fotoğraflamak isteyen fotoğrafçılar için Nikon D5200’ü çok daha çekici bir tercih haline getirebilir ki bu kullanıcılar sürekli çekimde 5fps hızına ulaşabilen D5200’ün yalnızca tek kare çekebilen D5100’e göre çok daha iyi bir tercih olacağının da hemen farkına varacaktır. D5100’den daha gelişmiş olan bir başka özellik ise, D7000 ile aynı olan ve daha iyi ışık metrajlamasıyla beyaz ayarı yapmayı mümkün kılan 2016 piksel hafif ölçüm sensörü. Bu sensör geliştirilmiş sahne tanıma sistemine gerekli bilgileri iletirken, pozlama ayarları, otomatik odaklama ve beyaz ayarı değerlerini o ana göre ayarlamaya yardımcı oluyor. Otomatik ayarlarda çekim yapmayı seven kullanıcılar için söylemeliyiz ki Nikon D5200’ün sahne tanıma sistemi kesinlikle öncülüne göre daha iyi sonuçlar veriyor. Aynı zamanda izleme performansı da artırıldığı için, kamera görüntüdeki yüzleri pozlamakta da daha başarılı...

Nikon D5100’de olduğu gibi D5200 de dahili olarak birçok özel efekte ve iki çekimi birleştirerek daha güçlü gölgeler ve ışık noktaları yaratan HDR moduna sahip. Fakat ne yazık ki bu modlar yalnızca JPEG çekim yaparken kullanılabiliyor; RAW dosyalara bu etkileri uygulayamıyorsunuz. Nikon D5100 gibi D5200 de tam HD videolar kaydedebiliyor; fakat tercih edilebilir FPS değeri 60i, 50i, 30p, 250 ve 24p seçenekleri ile geliştirilmiş. Böylece hareket eden objeler için daha yumuşak bir çekim imkanı sağlarken, aynı zamanda yavaşlatılmış-çekim de yapılabiliyor. (Tabii burada 60i ile yapılabilecek yavaşlatılmış çekimi, estetik bir Phantom Flex görüntüsüyle kıyaslamamak gerek!) Çıktığı dönemde standart olarak 18-55 VR objektif kiti ile satılan D5200’ün en büyük rakibi beklenildiği gibi Canon olmadı. Aynı fiyat segmentinde oldukları için, özellikle yurt dışı pazarında Pentax K-5 II ve Fuji X-E1 ile daha sık kıyaslandılar. Bunun önemli bir nedeni de ilk bakışta D5100 ile D5200 arasındaki farkın özellikle son kullanıcı tarafından söylenememesiydi. Neredeyse tamamen benzer görünen iki kameradaki en belirgin fark D5200’ün tepesinde olup D5100’de bulunmayan sürücü modu butonuydu. Ayrıca D5200 öncülüne göre sadece 5 gram daha hafifti. Tabii ki bu 5 gramlık hafifleme için herhangi bir kalite kaybı göze alınmadı. D5100’le kıyaslandığında D5200’ün biraz daha iyi bir kavrama hissi verdiğini ve malzeme kalitesinin insanı kesinlikle rahatsız etmediğini söyleyebilirim.

D5100’de olduğu gibi D5200’de de 3 inçlik, 921.000 noktalı LCD ekran var. Açılabilir ekran çeşitli açılardan fotoğraf çekebilmeyi mümkün kıldığı için oldukça kullanışlı. Çünkü boynunuzu uzatmak zorunda kalmıyorsunuz. Fakat ekranın kullanımı kolaylaştırmak adına, dokunmatik olmaması ne yazık ki bir hayal kırıklığı yaratıyor. Daha önce de belirttiğim gibi menüler ve kontroller D5100’e oldukça benziyor; fakat kullanıcı arayüzü için tasarlanan grafikler daha temiz ve modern görünüyor. Ayrıca tıpkı D5100’de olduğu gibi D5200’de de göreceli olarak daha az buton var ve ayarların çoğu dijital menülerle ekran üzerinde yapılıyor. Kameranın arkasındaki “I” butonuna bastığınızda bilgi ekranı geliyor; ki bu ekranda çekim moduna göre değişen 14 ayarlanabilir özellik bulabilirsiniz. Ayarlar, istenen özelliğe yönelerek seçim yapmak ve OK tuşuna basmak suretiyle değiştirilebiliyor. Bu oldukça basit ve etkili bir yöntem olsa da birçok kullanıcı daha etkin bir kontrole sahip olmak isteyebilir. Bu durumdaysa dokunmatik ekran üzerinden çok daha hızlı biçimde değiştirilebilecek olan ayarların ne kadar da uygun olacağı anlaşılıyor.

Yüksek piksel sayısına bağlı olarak Nikon D5200 ile çekilen fotoğraflarda oldukça fazla detay bulmayı beklemek doğal. Kumlanma (noise) kontrolü de çok büyük bir hayal kırıklığı yaratmıyor. Beklentisini oldukça yüksek tutan bazı kullanıcıların yüksek ISO değerlerinde karşılaştıkları kumlanma sorunundan yakındıklarını görebilirsiniz; fakat benim değerlendirmeme göre kendi klasmanındaki DSLR’lar ile karşılaştırıldığında D5200’ün performansı kesinlikle vaat edilenin çok altında kalmıyor. Bu noktada emin olmak için ISO değerinin 3200’ler ve altında kalmasına dikkat etmenizi öneririm. (3200’de bile bazı fotoğraflarda koyu orta tonlar ve hafif şeritler görebilirsiniz.)

Nikon D5200’ün 2016-piksel RGB Matrix metrajlama sistemi çoğu sahnede mükemmel çalışıyor ve yetersiz ya da fazla pozlama durumlarında kolayca yanılmıyor. Birçok durumda ayarı cihaza bırakmak doğru olabilir fakat karlı hava gibi zor koşullarda pozometreye hafif bir müdahalede bulunarak, pozlama telafisi yapmak gerekebilir. Nikon’un bazı DSLR ekranlarında renkleri doğru göstermemek gibi problemleri vardı; fakat D5200’ün ekranında görünen renkler fotoğrafın kendisi ile tutarlı görünüyor. Bu nedenle beyaz ayarı yapmak da çok daha kolay hale geliyor. Nikon’un D5200’deki standart fotoğraf kontrol modu genellikle doğru ve canlı renkler verse de otomatik beyaz ayarı sistemi gölgede çekilen fotoğrafların biraz cansız ve renksiz görünmesine neden olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için kişiselleştirilmiş beyaz ayarı yapmanızı öneririm; fakat beyaz ayarınızı sağlıklı koşullarda yapmazsanız fotoğraflarınız aşırı doygun ve sıcak renkler barındırabilir. Ayrıca “Manzara Fotoğrafı” modunda yapılan çekimlerdeki mavi ve yeşiller oldukça yapay görünüyor. Fakat Monochrome modunda yapılan çekimlerden genel olarak hoşnut kalabilirsiniz.  

Fotoğraf kontrol modları hem JPEG hem de RAW dosyalara uygulanabiliyor; ki böylece tüm renk bilgisini barındıran RAW dosyası ile beraber bir JPEG de üretebilirsiniz. 39 odak noktalı AF sistemi, tüm çerçevenin eşit biçimde ele alınmasını sağlasa da bazı durumlarda dış bölgeler netleme kapasitesinin dışında kalabiliyor. Yine de AF sisteminin oldukça esnek olduğunu belirtmek lazım; kamera ile birlikte gelen 18-55mm objektif kiti ile bile oldukça iyi çalışıyor. Yine de diğer DSLR’lar ile karşılaştırıldığında D5200’ün yavaş kalan bazı özellikleri de yok değil. Örneğin “Live View” modundaki kontrast algılama özelliği oldukça yavaş çalışıyor. Bu nedenle bu özellik özellikle hareket eden nesneler üzerinde kullanılamazken, en iyi sonucu duran nesneler için tripod üzerindeyken veriyor. Giriş seviyesindeki kullanıcılar için ideal bir kamera olan D5200’ün D5100’den faha fazla özel efekt barındırmaması biraz şaşırtıcı. D5100’de var olan 7 mod D5200’de de var: Gece Modu, Renk Skeç, Minyatür, Seçilmiş Renk, Silüet, Beyaz Emprenye (High Key) ve Siyah Emprenye (Low Key). Ne yazık ki bu etkiler yalnızca JPEG çekimlerinde çalışıyor. Bu tarz etkilerin ürettiği sonuçların değerlendirmesi oldukça kişisel olsa da bana göre Minyatür ve Renk Skeç modları dışındaki etkiler biraz zayıf kalmış. Özellikle fotoğrafçılığın oldukça zor tekniklerinden biri olan Low & High Key’den fazla bir şey beklemeyin. Ayrıca söylemek gerekir ki D5100’de oldukça yavaş çalışan ve efektler seçildiğinde lag (gecikme) yaşatan görüntü işleme motoru D5200’de epey hızlanmış. Bu nedenle Live View’da daha hızlı ve yumuşak sonuçlar elde edilebiliyor.

Genel olarak bakıldığında yeni sensör dışında herhangi bir yenilik içermeyen D5200, bir bakıma hayal kırıklığı yaratabilir. Çünkü temel olarak Nikon D7000’deki bazı özelliklerle geliştirilmiş D5100 gibi görünüyor. Eğer yüksek kontrastlı siyah/beyaz fotoğraf efekti gibi yeni efektler eklenseydi ya da biraz daha geliştirilmiş efektler aynı zamanda RAW dosyalara da uygulanabilseydi D5200, post-prodüksiyon imkanı olmayan son kullanıcı için oldukça cazip bir kamera haline gelebilirdi. Ayrıca dokunmatik ekranın ve dahili Wifi özelliğinin olmayışı da bence önemli bir eksik.

Artılar

Nikon 5200’ün 24.1 milyon piksellik sensörü oldukça fazla detay yakalayabiliyor. Hem de RAW dosyalardaki hassaslık bilgisi oldukça yüksek.  Açılabilir ekran anı yakalamayı daha zahmetsiz hale getiriyor. Düşük hassasiyet seçenekleri ile aynı çözünürlüğe sahip Nikon D7100 ayarında detay yakalanabiliyor; fakat herhangi bir anti-alias (kenar yumuşatma) efekti yok. Yine de kameradan bakıldığında fotoğrafların biraz daha yumuşak göründüğü söylenebilir. D7100’deki düşük ve orta hassasiyet ayarları ile daha fazla detay yakalandığını söylemek gerek; ama o fotoğraflarda da daha çok kumlanma oluyor.

Eksiler

Nikon’un kompakt sistem kameralar ile rekabet halinde olan küçük DSLR’ları, kompakt kameradan daha iyi sonuçlar elde etmek isteyen fotoğrafçıları hedefliyor. Fakat kompakt kameraların bile çoğunda dokunmatik ekran varken, hatta bir çoğunda oldukça kullanışlı ve pratik butonlar yer alırken D5200’ün bu iki özelliği barındırmaması pek hoş değil. Özellikle akıllı telefonları ile oldukça hızlı ve pratik çekim yapabilmeye alışmış kullanıcıların adaptasyonu biraz zor olacaktır. WiFi bağlantısı olmaması da Nikon’un vizyonunu geniş tutmadığını gösteriyor. Çünkü ucuz kompakt kameralarda bile fotoğrafları direk bilgisayar ya da tabletinize atabilmenizi sağlayan Wifi bağlantısı var.

Son Söz

Nikon D5200, doğru koşullarda (ISO 3200 ve altı) kumlanma sorunundan muzdarip olmadan net ve canlı fotoğraflar çekebilmenizi sağlayan küçük ve etkili bir DSLR. Yapısal olarak doğru inşa edilmiş; ve fazla karışık olmayan menüsüyle az sayıdaki butonları giriş seviyesindeki kullanıcıların gözünü korkutmayacak şekilde tasarlanmış. Bir üst seviyedeki fotoğrafçılar ise istedikleri ayarlara çok zorlanmadan ulaşabiliyor. Eğer D5300’e daha fazla para vermeden, ona oldukça benzeyen bir kamera almak istiyorsanız D5100’den çok daha etkili sonuçlar üreten D5200’ü almanızı öneririm. Bir üst model olan D5300, bir üst maddede eksik olarak saydığım eksikler dışında çok çarpıcı yenilikler getirmiyor.

www.cimri.com

Nikon D5200 18-105mm VR | Fotografium.com

Nikon D5200 Body DSLR Fotoğraf Makinesi

Nikon D5200  DSLR Fotoğraf Makinesi

 

Tamamıyla yeni 24.1 milyon efektif piksel sayılı DX-format CMOS sensör, son derece hassas 39 noktalı AF sistemi, 2016- piksel RGB sensör değişken açılı LCD monitör ile kullanıcıların daha önce hiç olmadığı kadar kendilerini ifade etmelerini sağlayan Nikon’un giriş seviyesi modeli D5200 Kullanıcısının tüm isteklerini karşılayan bir model olarak fotoğrafseverlerin en önemli seçeneklerinden biri olacağa benziyor. Üstün görüntü kalitesini 24 megapixellik CMOS sensörüyle kullanıcılarına sunan Nikon ergonomik yapısı, 1080p Full HD videosu ve çeşitli renk seçenekleri hayata renk katacağa benziyor.

Nikon’un D3200 ile D7100 arasında konumlandırdığı Nikon D5200 giriş seviyesi DSLR isteyenlerin istekleri doğrultusunda geliştirilmiş bir model. Yüksek hızda video çekimi, 24 megapixell fotoğraf kalitesi ile fotoğraf dünyasında 5fps seri fotoğraf çekimi ile birlikte kendini diğer markalardan ayırıyor ve ön sıralardaki yerini alıyor. Gövde ve malzeme kalitesi de geliştirilen Nikon D5200; Nikon D5100’ün devamı niteliğini taşıyor. Görüntü kalitesindeki iyileştirmeleri her pixelde görebileceğiniz gibi renklerdeki canlılıkla birlikte net ve doğru renklere sahip fotoğraflar elde edebileceksiniz.

Nikon ekran konusunda kalitesini diğer tüm makinelerinde olduğu gibi Nikon D5200’de de gösteriyor. Değişken açılı olmasının çok büyük avantaj olduğunu bilen Nikon, D5200’de açısı değiştirilebilir LCD kullanılmayı uygun görmüş. Özellikle makro çekimlerinizde alamadığınız açılar konusunda LCD ekranın açsını değiştirebilir, konser ve benzeri çekimlerinizde de yüksekten çekebilmek için de aşağı doğru eğmeniz yararınıza olacaktır. Video çekerken de kalitesini sergileyen Nikon D5200’ün Parlak LCD ekranı doğru renkleri verirken kullanım kolaylığı sağlama konusunda da ön plana çıkıyor.

Nikon 24 Megapiksellik CMOS sensörü ile kullanıcısını şaşırtmaya devam ediyor. Giriş seviyesi için oldukça yüksek bir değer olan 24 Megapiksel üstün detay kalitesi ile ön plana çıkıyor. DSLR makineler arasında yüksek bir dinamik aralığa sahip Nikon D5200 gölgelerdeki detaylara kaliteli renkleri eklediğinizde üst sınıf makinelerden alabileceğiniz tüm verimi giriş seviyesi DSLR’den alabilmenizi sağlıyor. Büyük boyutta alabileceğiniz fotoğraflarda herhangi bir crop işlemi yapılsa dahil bozulmalara sebep olmuyor. Çekim anındaki kadraj problemlerini düzeltmenizde de yarayan yüksek megapiksel detay fotoğrafı isteyenler için de bir avantaj olarak göze çarpıyor. Özellikle makro, manzara ve doğa çekimlerinde Nikon’un renklerini ve kalitesini bilmeyen yoktur. Bu görüntü kalitesini Nikon D4’te de kullanılan EXPEED 3 görüntü işlemcisi ile kaydeden Nikon D5200 CMOS sensörünün verdiği kalitesini yüksek ISO’larda da gösteriyor. ISO 100 ile 6.400 arasında normal değerleri alabilirken h2 veh3 seçenekleri ile 25.600 ISO’ya kadar çıkabilmenize olanak tanıyor.

Nikon Çekim kalitesine hız ile destek olmak amacıyla AF noktalarındaki artışyla diğer markalara cevap vermiş. 39 noktaya otofokus yapabilen sistem hiçbir anı kaçırmama konusunda kullanıcısına destek olurken hareketli çekimlerde hızlı otofokusu ile performansını artırmış. Giriş seviyesi bir makine için oldukça yeterli olan bu sistemi diğer markaların orta sınıf DSLR’lerinde bile göremiyoruz.

Nikon D5200 ile 1080p çözünürlükte yüksek hızda video kaydına imkan tanırken, verdiği yüksek detay kalitesi ile de şaşırtıyor. Full HD kayıtta 60/50/30/25/24fps hız sunarken bu hızları diğer boyutlarda da kullanmanıza olanak tanıyor. Üstün fotoğraf kalitesini videoya da yansıtan Nikon D5200 ile manuel ayarlara imkan tanıyan videosu ile diğer HDSLR modellerinden ayrılıyor. Tek tuşla çekeceğiniz tüm videolarınızda kullandığınız 3,0inç LCD ekran çektiğiniz görüntüleri anında izlemenizde sizin için en büyük yardımcınız durumunda. Tüm ayarlarınızı LCD ekranda rahatça görebileceğinizi de unutmayın. Bunların yanısıra ses kalitesini artırmak isteyen Nikon, kullanıcılarına Stereo ses kaydı yapabilen bir mikrofon sunuyor. Ekstradan mikrofon da bağlayabileceğiniz girişlere sahip Nikon D5200 ile birlikte çektiğiniz videolardaki dip gürültüyü azaltmanın amaçlandığını anlıyoruz.

Kablosuz Mobil Adaptör WU-1a’nın D5200’e bağlanmasıyla, canlı izleme fonksiyonunu tabletinizin ya da akıllı telefonun üzerinde görüntüleyebiliyorsunuz. Bu şekilde uzaktan fotoğraf çekebilir ve çekilen fotoğrafları kablosuz bağlantı üzerinden akıllı cihazlara transfer edilebilirsiniz. Facebook ve Twitter gibi ortamlara da bu yolla fotoğraflarınızı paylaşırken Nikon D5200’ünüzün efektlerini de kullanmayı unutmayın.

Nikon D5200 dahili efektleri ve HDR(High Dynamic Range-yüksek Dinamik Aralık) çekim özelliği ile şaşırtıyor. Farklı sanatsal efektler diyebileceğimiz bu efektlerde tilt-shift ya da minyatür efekti de diyebileceğimiz güzel efektlerin yanında belirli bir rengi seçebiliyor ve geri kalan yerleri siyah beyaza çevirebiliyoruz. Portrelerde kullanabileceğimiz soft efektin yanında HDR fotoğraf çekebileceğinizi de unutmamak gerek. Bu tarz uygulamaların fotoğraf işleme programları ile renk, kontrast, siyah beyaz yapılmadan alınmasını ve bilgisayara olan bağlılığı azaltması da artı bir özellik olarak D5200’ün hanesine yazılıyor.

 

 

fotografium.com

Fiyat ve Özellik Karşılaştırması - Fotoğraf Makinesi

 • Çok daha yüksek çözünürlüklü kamera 24 MP vs 12.2 MP Fotoğraflarınızı, büyük ve kaliteli baskı için %97 daha detaylı çekin
 • GPS Etiketleme Opsiyonel vs Yok Bu modelde GPS etiketleme özelliği mevcut. Çektiğiniz fotoğrafları dünya üzerinde hangi konumda çektiyseniz, fotoğrafın içine kaydeder böylece harita uygulamalarında görüp nerede çektiğinizi hatırlarsınız.
 • HDR (High Dynamic Range) çekim Var vs Yok Bu modelde HDR özelliği var. Bu özellik sayesinde aynı karede, çok karanlık ve çok aydınlık bölümleri içeren etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Hem yatayda hem dikeyde çalışan odak noktası çok daha fazla 9 Adet vs 1 Adet Bu modelde daha fazla hem yatay, hem dikey çalışabilen odak noktası var. Bu tür odak noktaları daha duyarlı ve güvenilir sonuçlar verir.
 • Çok daha fazla odak noktası 39 Adet vs 11 Adet Nikon D5200 modelinde fazladan 28 tane daha odak noktası mevcut
 • Video otomatik odaklanma (Video AutoFocus) Contrast Detection vs Yok Nikon D90 modelinde video kaydı esnasında otomatik odaklama özelliği yok!
 • Harici mikrofon girişi mevcut Var vs Yok Bu modelde mevcut olan harici mikrofon girişi ile video çekimlerinizde daha profesyonel ses kalitesi elde edebilirsiniz.
 • Daha kaliteli film kayıt formatı 1080p @ 30fps vs 720p @ 24fps Daha iyi çözünürlük ve saniyede yakalanan kare sayısı (fps) ile daha kaliteli video çekebilirsiniz
 • Daha yüksek peş peşe çekim hızı 5 fps vs 4.5 fps Spor müsabakalarında ya da hareketli nesneleri çekerken, en iyi kareyi yakalamanız bu makinede %11 daha kolay.
 • Açılır ekran Var vs Yok Açılır ekran vasıtası ile daha değişik açılardan fotoğraf çekmeniz mümkün olabilir.
 • Maksimum ISO 6,400 ISO vs 3,200 ISO Nikon D5200 modeli ile az ışıklı ortamlarda diğer modele göre daha az bulanık (blur) fotoğraflar çekebilirsiniz. (Grain miktarı artabilir)
 • Daha yüksek Maks. ISO Boost özelliği 25,600 ISO vs 6,400 ISO Nikon D5200 modelinde normal aralığın dışında boost kullanılarak daha karanlık ortamlarda fotoğraf çekilebilir (Ancak grain artabilir!).
 • Daha fazla sensör çözünürlüğü 6000 x 4000 vs 4288 x 2848 Doğal çözünürlük, fotoğraf işlenmeden önce sensörün yakaladığı görüntüdeki yükseklik ve genişliği piksel cinsinden ifade eder. Nikon D5200 modelinde %97 daha fazla çözünürlük mevcut
 • Daha fazla gerçek çözünürlük 24 MP vs 12.2 MP Pazarlanan megapikselden ziyade sensör alanına göre fotoğraf makinesinin gerçek çözünürlüğü daha önemlidir. Nikon D5200 modelinde %97 daha fazla çözünürlük mevcut
 • Depolama kartları çeşitleri fazla SD, SDXC, SDHC vs SD, SDHC Bu model, Nikon D90 modeline kıyasla daha çok çeşitte hafıza kartlarını destekliyor
 • Daha yüksek çözünürlüklü ekran 921k dots vs 920k dots % daha yüksek çözünürlük
 • Daha hafif 555 g vs 703 g %21 daha hafif tasarım
 • Bu ürünler için ortak bir dezavantaj bulamadık!

kiyas.la

Nikon D5200 18-105 VR DSLR Fotoğraf Makinesi

Nikon D5200 18-105 VR  DSLR Fotoğraf Makinesi İncelemesi

Nikon D5200, Nikon 'un orta seviye sayılabilecek makinesi, rakiplerine nazaran fotoğraf piyasasına pek çok yenilikle geldi. Kendisinden önceki D5100 16megapikselken, 24.1megapiksel boyutunda fotoğraf verme özelliğine sahip olan D5200, 39 nokta AF sistemi ile elini epey güçlendirmekte. Ergonomik yapısını kompakt ve hafiflik ile desteklemiş. Dokunmatik ekranı ile tasarımı üst seviyeye çıkartılan Nikon D5200, uzun pil kullanımı süresi ile daha fazla çekim yapma imkanı fotoğrafseverlere sağlanmış. Gövdede yapılan değişiklikler ile birlikte tasarımda yenilikçi çizgilere sahip olan D5200, elde duruşu kolaylaştırarak, deklanşör ve arka ayar tekerleğe ulaşım çok rahat. Nikon D5200 dönebilir açılı ekrana, 3.0" boyutlarında ve 920.000 dot çözünürlüğe sahip. Videoda 1080/60p çözünürlüğüyle göz dolduran D5200 ile, dahili stereo mikrofon sayesinde kayıtlarınızda kaliteyi hissedeceksiniz. D5200 ile Nikon, amatör kullanıcılara daha çok hitap etmeyi hedeflemiş ve bunu çok iyi bir şekilde başarmış. Nikon’un DSLR sınıfında yaptığı bu atak ile diğer firmaların önüne geçmeyi başardığını söyleyebiliriz. Değişime ayak uyduran yapısıyla Nikon D5200 sınıfının yeni gözdesi olacağa benziyor.

Nikon D5200 'ün Tasarım ve Gövde Yapısı

Nikon bu amatör sınıf makinesinin belirli kısımlarında polikarbondan alaşım kullanarak dayanıklılığı ve sağlamlığı rakiplerine göre daha da arttırmış ve bir adım öne geçmiş. Nikon D5200 'ün gövdesinin sınırlı bir kısmında magnezyum alaşım kullanmayı tercih etmiş. Bu her nekadar üst seviyelerden gövde yapısı bakımından geri de bıraksa da, bu sayede Nikon D5200 'ün hafif olmasını sağlarken seyahetlerinizde kolay taşınabilirliği ile D5200 'ünüzü yanınızdan ayırmamanız hedeflenmiş. D5200 birçok fonksiyonu yerine getiren tek bir mod kadranına sahip. Manuel modda çekim hızını ayarlamak isterseniz modun fonksiyonunu değiştirmek için ikinci bir tuşa basmanız gerekiyor. Nikon, D5200 ile giriş seviyelerindeki alışılagelmiş tuş yerleşimini bozmamış ve fonksiyonellikten ödün vermiş, işlevsel tuş kombinasyonuna geçiş yapmamış. D5200 profesyonel SLR’ler gibi tüm çekim bilgilerini ve ayarları arkadaki LCD panelde gösteriyor. Ek üstte bir ekran maalesef yok. El kavrama bölümünde değişikliğe giden Nikon, daha sağlam ve şık, yenilikçi bir çizgi sunmuş. Dahili açılır flaşı ile ortam aydınlatmasında yeterli etkiyi de sağlamakta.

Nikon D5200 ve Wi-Fi - GPS

Nikon D5200 modeline eğer isterseniz harici olarak satın alabileceğiniz, Wu-1A Wireless Mobile Adaptör sayesinde kablosuz veri aktarımı yapabilirsiniz. Bu yardımcı ürün ile sadece bir uygulama sayesinde (Wireless Mobil Utility) akıllı telefon ve tabletlerinize fotoğraf aktarabilirken, makinenizi kontrol edip manuel ayarların yapılması ve fotoğraf aktarımı konusunda da artı bir özelliği fotoğrafçılarla buluşturmuş. Bunun haricinde selfie çekimler için de kendinizi görerek çekim yapabilirsiniz. Fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde sosyal medyaya aktarmanıza da kolaylık sağlanmış. Anlarınızı dilediğiniz her yerde yakınlarınızla paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda fotoğraflarınızı yazıcılara gönderip baskı da alabilirsiniz. 15m mesafeye kadar makinenizin tetiklenmeniz de mümkün.

Nikon D5200 'ün 24.1 Megapiksel DX-Format CMOS Sensör Yapısı

Nikon, D5200 'de 24.1megapiksel CMOS sensör kullanmış. Ve sensörün en büyük özelliği 2.016piksel RGB ölçümleme yapabilmesi. Büyük boyutta alınacak baskılar için mükemmel performans sergileyen 24.1megapiksel, crop yapılsa dahi görüntü kalitesinden asla ödün vermiyor. DSLR makineler arasında yüksek bir dinamik aralığa sahip Nikon D5200 gölgelerdeki detaylara kaliteli renkleri eklediğinizde üst sınıf makinelerden alabileceğiniz tüm verimi giriş seviyesi DSLR 'den alabilmenizi sağlıyor. Üst sınıf DSLR 'lerden D4 ile aynı işlemciye sahip Nikon D5200 yüksek performansı ile amatörleri de unutmuyor ve mutlu etmeyi başarıyor. D5200, gelişmiş sensörü sayesinde ISO 25.600 'e kadar destek veriyor. Büyük boy baskı alacaklar için çok iyi bir seçenek olan yüksek megapiksel, amatörler için üst sınıf özellikte olduğunun ipuçlarını bizlere veriyor.

Nikon D5200 ve EXPEED3 Görüntü İşlemcisi

Dx formatta yer alan D5200 kendinden bir önceki model olan D5100 'den fazla olan megapiksel yükünü, fotoğraf yazma performansını düşürmemek amacıyla EXPEED3 görüntü işlemcisi kullanmayı uygun bulmuş. Üst sınıf DSLR’lerden D4 ile aynı işlemciye sahip Nikon D5200 yüksek performansı ile kullanıcısını şaşırtmayı başarıyor. Yüksek isoda kumlanma sorununu büyük ölçüde çözen Nikon, D5200 'ü D3200 'le kıyaslandığımızda çok iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. D5200, ISO 1600 'de bile çok başarılı sonuçlar elde ediyor. Hatta EOS 650D 'yle karşılaştırıldığında biraz daha iyi sonuçlar elde ettiğini söylemek mümkün. ISO 1600 'de bilgisayar ekranına çok dikkatlice bakıldığında görüntülerde çok az parazit görülebiliyor.

Düşük Işıkta Yüksek ISO Performansı

Nikon D5200, ISO konusunda da oldukça iyi iş çıkarıyor. D5200 'nin ISO aralığı 100 ile başlayıp 6400 'e kadar çıkmakta. Fotoğraf ve ya video çekimi yaparken her değerde sorunsuz kaliteli sonuçlar veriyor. Expeed 3 görüntü işlemcisi ile birlikte Nikon D5200 genişletilebilir ISO hassasiyeti sayesinde 12800 - 25600 gibi ISO değerlerini de fotoğrafseverlerin kullanımına sunuyor. Ve böylece düşük ışıkta da flaş kullanmadan elde harika çekimler yapabilmenize imkan tanıyor. Yüksek ISO 'lardaki kumlanma giderme özelliği ile daha net fotoğraflar almayı garantilerken bu performansı hem fotoğraf hem videoda da göstermesi ne kadar kaliteli bir iş yaptığının en büyük göstergesi. Teknik detaya bakacak olursak, 1.706 çizgi çiftiyle Nikon D5200, ISO 100 'de beklenen yüksek çözünürlüğü sunmayı başarıyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse 16megapiksellik D5100 aynı ISO değerinde 1.486 çizgi çifti sunabiliyordu. Uygun ortam ışığı varsa yüksek algılayıcı çözünürlüğü çok net görüntü sağlıyor. Renkler genel olarak aslına denk düşmekle birlikte ten rengi tonlarında da doğruluğu ile abilerinden geri kalmıyor.

 

Nikon D5200 'ün 3.0" Değişebilir Açılı LCD Ekranı

D5200 'de 3.0" boyutunda değişebilir açılı LCD ekrana sahip. Önceki modellere nazaran en büyük farklardan birisi bu. Bu özellik sayesinde değişebilir açılı-hareketli LCD ekranı çekim açınızı rahatlıkla değiştirmenize imkan sağlıyor. 921.000 nokta çözünürlüğü ise fotoğrafta canlı ön izlemedeyken ve ya video çekerken büyük avantaj sağlıyor. Live View 'de netleme yapabilme, af noktası seçebilmek de mümkün. Son olarak dokunmatik olması da menünün kolay kullanımı, fotoğraflarınızın hızlıca izlenmesi için şahane bir özellik. Ayrıca Nikon D5200 amatör kullancıların karşısına pentaayna dizaynında bir vizör ile çıkıyor, ki bu vizör de üst seviye makinelere nazaran hafif karanlık bir vizör görüntüsü sunmakta ve çerçevenin yalnızca %95 'ini kapsamakta.  

9 'u Cross Type, 39 Nokta AF Sistemi ile Kararlı ve Hızlı Netleme

Nikon D5200 'ün D5100 'e göre en büyük farkı burda ortaya çıkıyor. 9 'u çapraz tip, 39 AF noktası ile hareketli sahnelerin çekiminde kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Çerçevenin geniş bir bölümünü kapsayan yeni üstün Multi-CAM 3500DX otofokus modülünü kullanmış. Düşük ışık koşullarında da netleme konusunda sıkıntı yaşatmayan otofokus sistemi, uzun pozlamalarınızda, konser ve kongre çekimlerinizde de sizin en büyük yardımcınız olacak. Özellikle spor, kuş, makro fotoğrafçılıkta ön plana çıkan AF sistemi portre ve benzeri çekimlerinizde de istediğiniz bölge üzerinde AF imkanı sağlıyor. Fotoğraflarınızda fokusa bağlı netsizliğin önüne geçmek isteyen Nikon, D5200 ile AF sistemini bir üst sınıfa taşımış durumda.

Nikon D5200 ile Saniyede 5fps

Nikon D5200 ile saniyede 5 kare fotoğraf almanız mümkün. D7000 modeliyle aynı ve geliştirilmemiş gibi görünse de D7000 'den %35 civarında daha büyük çözünürlükteki fotoğrafın işlenme sürecini gözeterek EXPEED 3 işlemcisiyle birlikte performansından ödün vermeden 5 kare/sn çekebilen Nikon D5200, hareketli sahnelerin çekiminde spor ve aksiyon fotoğrafçılığının yanısıra ornito fotoğrafçılarının da yanından ayırmak istemediği bir gövde olarak karşımıza çıkıyor.

Nikon D5200 'de Yaratıcı Filtreler

Rakiplerinde olduğu gibi efekt özelliği bulunan D5200 'de çekimler sırasında bu efektler kullanılabiliyor. Bu efektler seçimli renk, renk eskizi, minyatür efekt, gece görüşü, silüet, high key, low key olarak son kullanıcısı ile buluşuyor. Bu efektlerin hem fotoğraf hem de videolara uygulanabildiğini söyleyelim. Bunların dışında Nikon D5200 'de, özelikle yeni başlayan fotoğraf meraklıları için hazırlanmış 16 sahne seçeneği de mevcut.

Nikon D5200 ve Dahili HDR Modu

Nikon D5200, dahili HDR modu sayesinde bu tekniğe makineniz üzerinden yapmanız mümkün. D5200 tarafından farklı pozlarla çekilen üç görüntü, sahnenin her yerindeki ayrıntılar korunarak, tek bir görüntüde birleştirilir. Dinamik aralıktaki genişletme derecesi ±3EV aralığına kadar manuel olarak ayarlanabilir ve ya makine tarafından otomatik olarak belirlenir. Ve dolayısıyla yüksek dinamik aralığa sahip fotoğraflar çekmeniz artık daha pratik. Bunun yanında vurgu ve gölgelerdeki detayları ön plan çıkarmadaki üstün yeteneği sayesinde fotoğraflarınızdaki farkı hissetmeniz zor olmayacak.

Nikon D5200 'ün Active D-Lighting Özelliği

Nikon 'un Active D-Lighting özelliği, fotoğrafta gölgeli ve vurgulu alanların işlenmesi oldukça etkili çalışan bir sistem olarak Nikon D5200 'de kullanılmış. Nikon; Auto, Extra high, High, Normal, Low and Off  sekmeleri bulunan bu sistem ile daha kaliteli fotoğraflar almanızı mümkün kılmış.

Nikon 5200D ile Full HD Video Çekimi

Nikon D5200 ile 1080p çözünürlükte videolar çekebilirken 1080p 'de 60i, 720p 'de ise 50fps çekim yapmanıza imkan tanıyor. 60/50/30/25/24fps hız sunuyor. Böylece gözün algıladığı 24fps hızın üzerine çıkmış oluyor. Video için önemli bir ihtiyaç olan kulaklık çıkışı üründe standart olarak bulunmuyor. D5200 stereo mikrofona sahip, mikrofon girişi de bulunan fotoğraf makinesini röportaj, belgesel ya da dizi çekimlerinde de kullanabilirsiniz. Böylece D5200 ile birlikte çektiğiniz videolardaki dip gürültüyü azaltmanın amaçlandığını görebiliyoruz. Fotoğraftaki performansı gibi videoda da yüksek performans sergileyen Nikon D5200 düşük ışık koşullarında ISO performansıyla birlikte net ve kaliteli videolar almanızı kolaylaştırıyor. Sensör kalitesi ve D-Lighting ile birlikte renk konusunda da kullanıcısını büyük oranda renk düzenlemelerinden kurtaran Nikon D5200 başarılı renk kalitesi ve gölge ve vurgulardaki performansıyla diğer DSLR 'lerin önüne geçmeyi başarıyor. Düşük kumlanma kalitesini videoya da yansıtan Nikon D5200 Full HD ve HD formatta 29dk 59sn aralıksız çekim yapabiliyor. Sinema kalitesinde video çekebilen Nikon D5200 sadece fotoğraf makinesi olmak yerine profesyonel bir video kamera özelliği de sunuyor. Unutmadan kameranın pili vizörden 590 ile 1.110 arası çekim, canlı ön izlemeden 150 ile 320 arası çekim yapılabiliyor. Pil 88 dk video kaydına izin verecek kadar güç de sağlıyor.

Sonuç

Nikon 'un croplu makinelerdeki güçlü temsilcisi  D5200 24.1megapiksellik bir sensör ve saniyede 5 kare çekim hızıyla kullanıcılarını tatmin ediyor. Serinin kendinden önceki D5100 ve küçük kardeşi D3200 modellerine kıyasla artı pek çok önemli değerler sunuyor. Fotoğraf konusunda ciddi olanlara hitap eden bir ürün olan D5200, gelişmiş özellikleri, kolay kullanımı ve kaliteli fotoğraf /video özelliği ile dikkat çeken bir model. Nikon D5200 kesinlikle çok iyi bir fiyat / kalite oranı sunuyor. Son söz; " Nikon 'un başlangıç için alınabilecek en iyi makinesi"

www.fotopazar.com

Nikon D5200 18-55 VR II DSLR Fotoğraf Makinesi

Nikon D5200 18-55 VR II DSLR Fotoğraf Makinesi İncelemesi

Nikon D5200, Nikon 'un orta seviye sayılabilecek makinesi, rakiplerine nazaran fotoğraf piyasasına pek çok yenilikle geldi. Kendisinden önceki D5100 16megapikselken, 24.1megapiksel boyutunda fotoğraf verme özelliğine sahip olan D5200, 39 nokta AF sistemi ile elini epey güçlendirmekte. Ergonomik yapısını kompakt ve hafiflik ile desteklemiş. Dokunmatik ekranı ile tasarımı üst seviyeye çıkartılan Nikon D5200, uzun pil kullanımı süresi ile daha fazla çekim yapma imkanı fotoğrafseverlere sağlanmış. Gövdede yapılan değişiklikler ile birlikte tasarımda yenilikçi çizgilere sahip olan D5200, elde duruşu kolaylaştırarak, deklanşör ve arka ayar tekerleğe ulaşım çok rahat. Nikon D5200 dönebilir açılı ekrana, 3.0" boyutlarında ve 920.000 dot çözünürlüğe sahip. Videoda 1080/60p çözünürlüğüyle göz dolduran D5200 ile, dahili stereo mikrofon sayesinde kayıtlarınızda kaliteyi hissedeceksiniz. D5200 ile Nikon, amatör kullanıcılara daha çok hitap etmeyi hedeflemiş ve bunu çok iyi bir şekilde başarmış. Nikon’un DSLR sınıfında yaptığı bu atak ile diğer firmaların önüne geçmeyi başardığını söyleyebiliriz. Değişime ayak uyduran yapısıyla Nikon D5200 sınıfının yeni gözdesi olacağa benziyor.

Nikon D5200 'ün Tasarım ve Gövde Yapısı

Nikon bu amatör sınıf makinesinin belirli kısımlarında polikarbondan alaşım kullanarak dayanıklılığı ve sağlamlığı rakiplerine göre daha da arttırmış ve bir adım öne geçmiş. Nikon D5200 'ün gövdesinin sınırlı bir kısmında magnezyum alaşım kullanmayı tercih etmiş. Bu her nekadar üst seviyelerden gövde yapısı bakımından geri de bıraksa da, bu sayede Nikon D5200 'ün hafif olmasını sağlarken seyahetlerinizde kolay taşınabilirliği ile D5200 'ünüzü yanınızdan ayırmamanız hedeflenmiş. D5200 birçok fonksiyonu yerine getiren tek bir mod kadranına sahip. Manuel modda çekim hızını ayarlamak isterseniz modun fonksiyonunu değiştirmek için ikinci bir tuşa basmanız gerekiyor. Nikon, D5200 ile giriş seviyelerindeki alışılagelmiş tuş yerleşimini bozmamış ve fonksiyonellikten ödün vermiş, işlevsel tuş kombinasyonuna geçiş yapmamış. D5200 profesyonel SLR’ler gibi tüm çekim bilgilerini ve ayarları arkadaki LCD panelde gösteriyor. Ek üstte bir ekran maalesef yok. El kavrama bölümünde değişikliğe giden Nikon, daha sağlam ve şık, yenilikçi bir çizgi sunmuş. Dahili açılır flaşı ile ortam aydınlatmasında yeterli etkiyi de sağlamakta.

Nikon D5200 ve Wi-Fi - GPS

Nikon D5200 modeline eğer isterseniz harici olarak satın alabileceğiniz, Wu-1A Wireless Mobile Adaptör sayesinde kablosuz veri aktarımı yapabilirsiniz. Bu yardımcı ürün ile sadece bir uygulama sayesinde (Wireless Mobil Utility) akıllı telefon ve tabletlerinize fotoğraf aktarabilirken, makinenizi kontrol edip manuel ayarların yapılması ve fotoğraf aktarımı konusunda da artı bir özelliği fotoğrafçılarla buluşturmuş. Bunun haricinde selfie çekimler için de kendinizi görerek çekim yapabilirsiniz. Fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde sosyal medyaya aktarmanıza da kolaylık sağlanmış. Anlarınızı dilediğiniz her yerde yakınlarınızla paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda fotoğraflarınızı yazıcılara gönderip baskı da alabilirsiniz. 15m mesafeye kadar makinenizin tetiklenmeniz de mümkün.

Nikon D5200 'ün 24.1 Megapiksel DX-Format CMOS Sensör Yapısı

Nikon, D5200 'de 24.1megapiksel CMOS sensör kullanmış. Ve sensörün en büyük özelliği 2.016piksel RGB ölçümleme yapabilmesi. Büyük boyutta alınacak baskılar için mükemmel performans sergileyen 24.1megapiksel, crop yapılsa dahi görüntü kalitesinden asla ödün vermiyor. DSLR makineler arasında yüksek bir dinamik aralığa sahip Nikon D5200 gölgelerdeki detaylara kaliteli renkleri eklediğinizde üst sınıf makinelerden alabileceğiniz tüm verimi giriş seviyesi DSLR 'den alabilmenizi sağlıyor. Üst sınıf DSLR 'lerden D4 ile aynı işlemciye sahip Nikon D5200 yüksek performansı ile amatörleri de unutmuyor ve mutlu etmeyi başarıyor. D5200, gelişmiş sensörü sayesinde ISO 25.600 'e kadar destek veriyor. Büyük boy baskı alacaklar için çok iyi bir seçenek olan yüksek megapiksel, amatörler için üst sınıf özellikte olduğunun ipuçlarını bizlere veriyor.

Nikon D5200 ve EXPEED3 Görüntü İşlemcisi

Dx formatta yer alan D5200 kendinden bir önceki model olan D5100 'den fazla olan megapiksel yükünü, fotoğraf yazma performansını düşürmemek amacıyla EXPEED3 görüntü işlemcisi kullanmayı uygun bulmuş. Üst sınıf DSLR’lerden D4 ile aynı işlemciye sahip Nikon D5200 yüksek performansı ile kullanıcısını şaşırtmayı başarıyor. Yüksek isoda kumlanma sorununu büyük ölçüde çözen Nikon, D5200 'ü D3200 'le kıyaslandığımızda çok iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. D5200, ISO 1600 'de bile çok başarılı sonuçlar elde ediyor. Hatta EOS 650D 'yle karşılaştırıldığında biraz daha iyi sonuçlar elde ettiğini söylemek mümkün. ISO 1600 'de bilgisayar ekranına çok dikkatlice bakıldığında görüntülerde çok az parazit görülebiliyor.

Düşük Işıkta Yüksek ISO Performansı

Nikon D5200, ISO konusunda da oldukça iyi iş çıkarıyor. D5200 'nin ISO aralığı 100 ile başlayıp 6400 'e kadar çıkmakta. Fotoğraf ve ya video çekimi yaparken her değerde sorunsuz kaliteli sonuçlar veriyor. Expeed 3 görüntü işlemcisi ile birlikte Nikon D5200 genişletilebilir ISO hassasiyeti sayesinde 12800 - 25600 gibi ISO değerlerini de fotoğrafseverlerin kullanımına sunuyor. Ve böylece düşük ışıkta da flaş kullanmadan elde harika çekimler yapabilmenize imkan tanıyor. Yüksek ISO 'lardaki kumlanma giderme özelliği ile daha net fotoğraflar almayı garantilerken bu performansı hem fotoğraf hem videoda da göstermesi ne kadar kaliteli bir iş yaptığının en büyük göstergesi. Teknik detaya bakacak olursak, 1.706 çizgi çiftiyle Nikon D5200, ISO 100 'de beklenen yüksek çözünürlüğü sunmayı başarıyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse 16megapiksellik D5100 aynı ISO değerinde 1.486 çizgi çifti sunabiliyordu. Uygun ortam ışığı varsa yüksek algılayıcı çözünürlüğü çok net görüntü sağlıyor. Renkler genel olarak aslına denk düşmekle birlikte ten rengi tonlarında da doğruluğu ile abilerinden geri kalmıyor.

 

Nikon D5200 'ün 3.0" Değişebilir Açılı LCD Ekranı

D5200 'de 3.0" boyutunda değişebilir açılı LCD ekrana sahip. Önceki modellere nazaran en büyük farklardan birisi bu. Bu özellik sayesinde değişebilir açılı-hareketli LCD ekranı çekim açınızı rahatlıkla değiştirmenize imkan sağlıyor. 921.000 nokta çözünürlüğü ise fotoğrafta canlı ön izlemedeyken ve ya video çekerken büyük avantaj sağlıyor. Live View 'de netleme yapabilme, af noktası seçebilmek de mümkün. Son olarak dokunmatik olması da menünün kolay kullanımı, fotoğraflarınızın hızlıca izlenmesi için şahane bir özellik. Ayrıca Nikon D5200 amatör kullancıların karşısına pentaayna dizaynında bir vizör ile çıkıyor, ki bu vizör de üst seviye makinelere nazaran hafif karanlık bir vizör görüntüsü sunmakta ve çerçevenin yalnızca %95 'ini kapsamakta.  

9 'u Cross Type, 39 Nokta AF Sistemi ile Kararlı ve Hızlı Netleme

Nikon D5200 'ün D5100 'e göre en büyük farkı burda ortaya çıkıyor. 9 'u çapraz tip, 39 AF noktası ile hareketli sahnelerin çekiminde kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Çerçevenin geniş bir bölümünü kapsayan yeni üstün Multi-CAM 3500DX otofokus modülünü kullanmış. Düşük ışık koşullarında da netleme konusunda sıkıntı yaşatmayan otofokus sistemi, uzun pozlamalarınızda, konser ve kongre çekimlerinizde de sizin en büyük yardımcınız olacak. Özellikle spor, kuş, makro fotoğrafçılıkta ön plana çıkan AF sistemi portre ve benzeri çekimlerinizde de istediğiniz bölge üzerinde AF imkanı sağlıyor. Fotoğraflarınızda fokusa bağlı netsizliğin önüne geçmek isteyen Nikon, D5200 ile AF sistemini bir üst sınıfa taşımış durumda.

Nikon D5200 ile Saniyede 5fps

Nikon D5200 ile saniyede 5 kare fotoğraf almanız mümkün. D7000 modeliyle aynı ve geliştirilmemiş gibi görünse de D7000 'den %35 civarında daha büyük çözünürlükteki fotoğrafın işlenme sürecini gözeterek EXPEED 3 işlemcisiyle birlikte performansından ödün vermeden 5 kare/sn çekebilen Nikon D5200, hareketli sahnelerin çekiminde spor ve aksiyon fotoğrafçılığının yanısıra ornito fotoğrafçılarının da yanından ayırmak istemediği bir gövde olarak karşımıza çıkıyor.

Nikon D5200 'de Yaratıcı Filtreler

Rakiplerinde olduğu gibi efekt özelliği bulunan D5200 'de çekimler sırasında bu efektler kullanılabiliyor. Bu efektler seçimli renk, renk eskizi, minyatür efekt, gece görüşü, silüet, high key, low key olarak son kullanıcısı ile buluşuyor. Bu efektlerin hem fotoğraf hem de videolara uygulanabildiğini söyleyelim. Bunların dışında Nikon D5200 'de, özelikle yeni başlayan fotoğraf meraklıları için hazırlanmış 16 sahne seçeneği de mevcut.

Nikon D5200 ve Dahili HDR Modu

Nikon D5200, dahili HDR modu sayesinde bu tekniğe makineniz üzerinden yapmanız mümkün. D5200 tarafından farklı pozlarla çekilen üç görüntü, sahnenin her yerindeki ayrıntılar korunarak, tek bir görüntüde birleştirilir. Dinamik aralıktaki genişletme derecesi ±3EV aralığına kadar manuel olarak ayarlanabilir ve ya makine tarafından otomatik olarak belirlenir. Ve dolayısıyla yüksek dinamik aralığa sahip fotoğraflar çekmeniz artık daha pratik. Bunun yanında vurgu ve gölgelerdeki detayları ön plan çıkarmadaki üstün yeteneği sayesinde fotoğraflarınızdaki farkı hissetmeniz zor olmayacak.

Nikon D5200 'ün Active D-Lighting Özelliği

Nikon 'un Active D-Lighting özelliği, fotoğrafta gölgeli ve vurgulu alanların işlenmesi oldukça etkili çalışan bir sistem olarak Nikon D5200 'de kullanılmış. Nikon; Auto, Extra high, High, Normal, Low and Off  sekmeleri bulunan bu sistem ile daha kaliteli fotoğraflar almanızı mümkün kılmış.

Nikon 5200D ile Full HD Video Çekimi

Nikon D5200 ile 1080p çözünürlükte videolar çekebilirken 1080p 'de 60i, 720p 'de ise 50fps çekim yapmanıza imkan tanıyor. 60/50/30/25/24fps hız sunuyor. Böylece gözün algıladığı 24fps hızın üzerine çıkmış oluyor. Video için önemli bir ihtiyaç olan kulaklık çıkışı üründe standart olarak bulunmuyor. D5200 stereo mikrofona sahip, mikrofon girişi de bulunan fotoğraf makinesini röportaj, belgesel ya da dizi çekimlerinde de kullanabilirsiniz. Böylece D5200 ile birlikte çektiğiniz videolardaki dip gürültüyü azaltmanın amaçlandığını görebiliyoruz. Fotoğraftaki performansı gibi videoda da yüksek performans sergileyen Nikon D5200 düşük ışık koşullarında ISO performansıyla birlikte net ve kaliteli videolar almanızı kolaylaştırıyor. Sensör kalitesi ve D-Lighting ile birlikte renk konusunda da kullanıcısını büyük oranda renk düzenlemelerinden kurtaran Nikon D5200 başarılı renk kalitesi ve gölge ve vurgulardaki performansıyla diğer DSLR 'lerin önüne geçmeyi başarıyor. Düşük kumlanma kalitesini videoya da yansıtan Nikon D5200 Full HD ve HD formatta 29dk 59sn aralıksız çekim yapabiliyor. Sinema kalitesinde video çekebilen Nikon D5200 sadece fotoğraf makinesi olmak yerine profesyonel bir video kamera özelliği de sunuyor. Unutmadan kameranın pili vizörden 590 ile 1.110 arası çekim, canlı ön izlemeden 150 ile 320 arası çekim yapılabiliyor. Pil 88 dk video kaydına izin verecek kadar güç de sağlıyor.

Sonuç

Nikon 'un croplu makinelerdeki güçlü temsilcisi  D5200 24.1megapiksellik bir sensör ve saniyede 5 kare çekim hızıyla kullanıcılarını tatmin ediyor. Serinin kendinden önceki D5100 ve küçük kardeşi D3200 modellerine kıyasla artı pek çok önemli değerler sunuyor. Fotoğraf konusunda ciddi olanlara hitap eden bir ürün olan D5200, gelişmiş özellikleri, kolay kullanımı ve kaliteli fotoğraf /video özelliği ile dikkat çeken bir model. Nikon D5200 kesinlikle çok iyi bir fiyat / kalite oranı sunuyor. Son söz; " Nikon 'un başlangıç için alınabilecek en iyi makinesi"

www.fotopazar.com


Смотрите также