Cameralabs Camera reviews, lens reviews, photography guides. Фотоаппаратов nikon 5100


Nikon D5100 18-55 VR Kit DLSR Fotoğraf Makinesi

Nikon

Yanında Gelen Hediyeleriniz Toplam Değer: 79 TL

Kit Seçenekleri

Birlikte Satın Alabileceğiniz Ürünler

Nikon D5100 18-55 VR II Kit DSLR Fotoğraf Makinesi İnceleme

Nikon D5100 18-55 VR II Kit DSLR Fotoğraf Makinesi

16.2-milyon piksel yüksek çözünürlüklü Nikon DX-format CMOS sensör, üstün görüntü kalitesi ve ton zenginliği sağlayan işlemci ve High Dynamic Range (HDR) özelliği

D5100, üst sınıf bir dijital-SLR makine olan D7000 ile aynı DX-format CMOS sensör ve EXPEED 2 görüntü işlemcisine sahiptir. Bu özellikler mükemmel bir ton zenginliği ile yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekilmesini sağlar. Standart ışık hassasiyeti ISO 100 - 6400 ve arttırılmış Hi 2 (ISO 25600 eşdeğeri)hassasiyet seçeneği ile makine hem hızla hareket eden konuların çekiminde hem de akşam saatlerinde kapalı mekanlarda yapılan çekimler gibi loş ışıklı ortamlarda daha iyi sonuçlar verir.

High Dynamic Range (HDR) özelliği, deklanşöre her basıldığında aynı konunun farklı poz değerleriyle iki kare fotoğrafının çekilmesi ve oldukça geniş bir tonal aralıkta tek bir fotoğraf için birleştirilmelerini sağlar. Ters ışıkla aydınlatılmış konularda bile gölge ve parlak alanlarda dahi çok az ya da hiç detay kaybı ile çıplak gözle fark edilecek güzellikte sonuçlar ortaya çıkar.

Geniş bir görüş açısı ve arttırılmış izleme kalitesi ile 3-in., yaklaşık 921k-nokta döndürülebilir ekran

D5100’ün izleme kalitesi 3 in., yaklaşık 921k nokta yüksek çözünürlüklü ekran ile arttırılmıştır. Ekranda gösterilebilen renk aralığı sRGB gamıyla eşdeğerdir. Döndürülebilir ekranın bağlantı noktasının yanda olmasıyla ekranın, makine tripoda bağlandığında, tripoda çarpması ihtimali ortadan kalkar. Döndürülebilir ekran açıldığında yatay olarak 180°, saat yönünde 90°’ye kadar ve 180°’ye kadar saat yönünün tersinde hareket ettirilebilir. Bu kullanıcıya farklı açılardan yüksekten ya da alçaktan çekim imkanı verdiği gibi özportre çalışmaları için de çok kullanışlıdır.

Full-HD filmlerin çekimi ve işlenmesinde D-Movie özelliği

D5100, D-Movie özelliği ile üstün video kalitesiyle yüksek çözünürlüklü filmler (1920 x 1080p, 30p) çekilir. Film çekimi sırasında kontrasta bağlı AF kullanılarak otomatik odaklama yapılabilir. Odaklama modu sürekli-servo AF (AF-F) ve AF-alan modu, konu takibi AF olarak seçildiğinde, makine otomatik olarak çerçeve içinde hareket eden konuyu devamlı takip eder. D5100 aynı zamanda film dosyalarının başından ya da sonundan istenmeyen kısımların silinmesi ve film içinde istenen anların JPEG fotoğraflara dönüştürülmesi için makine içinde film işleme özelliğine sahiptir. Stereo Mikrofon ME-1 ile(opsiyoneldir)Stereo sesli çekim ılabilir>Mod kadranı ile canlı izleme düğmesinin aynı düzlemde olması da kullanım kolaylığı sağlar.

Özel Efekt seçeneği olan ilk Nikon digital-SLR makine

D5100 hem fotoğraf hem de film çekiminde kullanılabilecek özel efekt seçeneklerine sahiptir. Kullanıcıların etkilerini görebilmeleri için özel efektler çekimden önce gerçek zamanlı olarak görüntülenir. Kullanıcılar filmlerine özel efektler ekleme zevkini kolayca yaşarlar. Bu mod kullanıcıların kendi tarzlarını ve yaratıcılıklarını ifade edebilmeleri için eklenmiştir. D5100’ün Özel Efekt modu: Selective Color ve Color Sketch gibi yedi farklı özel efekt sunar.

Kutu İçeriği

 • • Nikon D5100 DSLR Kamera
 • • Nikon 18-55 VR Lens
 • • Şarj edilebilir Li-ion Pil EN-EL14
 • • Şarj cihazı MH-24
 • • A/V kablo EG-CP14
 • • USB kablo UC-E6
 • • Vizör oküler kapağı DK-5
 • • Vizör lastiği DK-20
 • • Askı AN-DC3
 • • Aksesuar kızağı kapağı BS-1
 • • Gövde kapağı BF-1B
 • • ViewNX 2 CD

Taksit Seçenekleri

Tek Çekim : 1499 TL

Stokta Yok

Ücretsiz Kargo

Fiyat : 2199 TL

Kazancınız : 700 TL

İndirimli Fiyat : 1499 TL

0.01TL para puan kazanacaksınız.

Mağazamıza gelip elden teslim alın.

İstanbul İçi VIP Kurye Teslimat Seçeneği

fotografium.com

NIKON D5100 VR KIT 16.2 MP SLR DIJITAL FOTOGRAF MAKINESI (18-55 mm LENS)

D5100, yaratıcı yönünüzü tetiklemek ve eşi benzeri olmayan durağan görüntüler ve filmler oluşturmanıza yardım etmek için yüksek performanslı D-SLR'dir.

Hareketli ve değişken açılı ekran, her açıdan benzersiz çekimler sunmak için fotoğraf makinesinin D film işleviyle birleşir. Durağan görüntüler veya filmler, biraz büyü katmak için özel bir efekt kullanılarak çekilebilir. 

Yüksek Dinamik Aralık görüntüleme, yüksek kontrastlı sahnelerin oldukça ayrıntılı durağan görüntüler çekmenizi sağlar.Dünyaya bakış açınızı yakalamanın mükemmel bir yolu olan bu fotoğraf makinesi, akıllardaki ifade özgürlüğü ile tasarlanmıştır.

 

 

16,2 megapiksel DX biçimli CMOS görüntü sensörü: Canlı renkler, azaltılmış kumlanma ve yumuşak ton geçişleri ile gerçeğe yakın resimler sunar.

Yüksek ISO (100-6400) ışık duyarlılığı - Hi2 ayarı kullanılarak elle 25600'e kadar artırılabilir. Hızlı hareket eden konuları ya da zayıf ışıkta resim çekerken minimum kumlanma ile detayları yansıtan görüntüler için daha yüksek enstantane hızları sağlar. Otomatik ISO ayarı vardır.

EXPEED 2 görüntü işleme sistemi: Üstün performans ve maksimum resim kalitesi için fotoğraf makinesinin teknolojilerini iyileştirir.

Geniş resim açısı ile 7,5 cm/3 inç, 921k-nokta değişken açılı LCD ekran: Her açıdan benzersiz çekimler yapmanızı sağlar. Kendi resimlerinizi çekmeyi veya tripod kullanmayı kolaylaştıran yandan açılır bir mekanizması vardır.

D Film – full HD (1080p) film klipleri:Deklanşörün hemen yanındaki özel film kayıt düğmesi, durağan görüntüleri ve filmleri kaydetme arasında geçiş yaparken fotoğraf makinesini sabit tutmayı kolaylaştırır. AF-F modu her şeyi net tutar, fotoğraf makinesinin değişken açılı ekranı ve Özel Efektler modu da benzersiz çekimler sağlar. Fotoğraf makinesi, harici bir mikrofonun kullanımını destekler ve 30p, 25p ve 24p kare hızları sunar.

Otomatik Sahne Seçimi ile Canlı Görüntü: Değişken açılı LCD ekranı kullanarak resimler çekmeyi kolaylaştırır. Otomatik Sahne Seçimi, çekmek istediğiniz sahne ve konu için en iyi modu seçer. Çerçevedeki yüzleri algılayan ve izleyen Yüz Öncelikli AF dahil, kolay seçilebilen AF modlarına sahiptir.

Keskin 11 noktalı Otomatik Netleme sistemi: Çerçeve genelinde hızlı ve hassas otomatik netleme alanı sunar. 3D-izleme AF dahil, dört AF alanı modu konunuz merkezin dışında, hızlı hareket ediyor veya tamamen beklenmedik davranışlar sergiliyor olsa bile keskin sonuçlar sunar.

4 fps sürekli çekim: Saniyede dört kare hızında hızlı hareketleri çekmenizi sağlar.

Özel Efektler modu: Özel bir efekt kullanarak farklı durağan görüntüler ve filmler çekmenizi sağlar. Renk Taslağı, Minyatür Efekti, Gece Görüşü ve seçtiğiniz üçe kadar rengi vurgulamanıza izin veren ve resmin geri kalanını monokroma dönüştüren Seçici Renk dahil bir dizi efekt sunar.

Sahne Modları, zor fotoğraf durumlarından varsayım yükünü kaldırmak ve en iyi sonuçları sunmak için Picture Controls ve etkin D-Lighting dahil fotoğraf makinesi ayarlarını otomatik olarak ayarlar. En yaygın kullanılan modlara erişmek için çevirmeli ayar düğmesini SAHNE'ye getirmeniz yeterlidir. Örnek fotoğraflar doğru modu seçmenize yardımcı olmak için ekranda görünür.

HDR (Yüksek Dinamik Aralığı) görüntüleme: Yüksek kontrastlı sahnelerin oldukça ayrıntılı çekimlerini sunar. Oldukça geniş dinamik aralığa, düşük kumlanmaya ve zengin renk geçişlerine sahip bir resim oluşturmak için deklanşöre tek bir basışta iki kare çeker.

Kapsamlı makine için Rötuş Menüsü: Fotoğraf makinesindeki fotoğrafları ve filmleri düzenlemenizi ve geliştirmenizi sağlar. Perspektif Denetimi, Yumuşak Netleme ve fotoğrafınızı bir elle çizime dönüştüren Renkli Hatlar dahil bir dizi efekt ve filtre sunar.

Çift Entegreli toz azaltma sistemi: Görüntü Sensörü Temizleme ve Hava Akışı Kontrolü sistemleri, net, lekesiz resimler için tozları fotoğraf makinesinin görüntü sensöründen uzak tutar.

HDTV uyumluluğu: Fotoğraf makinesinde HDMI-CEC desteği olan dahili bir HDMI konektörü vardır, böylece televizyonunuzun uzaktan kumandasını kullanarak herhangi bir HDTV'de fotoğraflarınızı ve filmlerinizi görüntüleyebilir ve izleme özelliklerini kontrol edebilirsiniz.

Kızılötesi ön ve arka alıcı: Yakın çekimler ve kendi resimlerinizi çekerken resim bulanıklaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Stereo ses: Özellikle D-SLR'ler için tasarlanan Nikon’un opsiyonel Stereo Mikrofonu ME-1, AF kumlanması olmadan yüksek kaliteli stereo seslerde film klipleri kaydetmenizi sağlar. Mikrofon süngeri ve yumuşak kılıf aksesuarları ile birlikte gelir

 

ÖRNEK GÖRSELLER: 

www.vatanbilgisayar.com

Nikon D5100: Digital Photography Review

Add this product to your shortlist for comparison

Gear list

1065 71 391
I own it I want it I had it

The D5100 sits comfortably in the middle of Nikon's non-Pro DSLR lineup, carefully blending the features of the beginner-friendly D3100 with the image capabilities of the more expensive D7000. As such it features a 16.2MP CMOS sensor, 1080p (H.264) movie capability and an articulated 920k dot LCD in a relatively compact body. Like previous Nikons at this price it features a pentamirror viewfinder and 11-point AF system capable of tracking subjects by distance and color, as well as the still-improving full-time AF-F mode for use when shooting in live view mode. It also becomes the first Nikon DSLR to offer in-camera special effect filters while shooting either stills or video.

Body type Compact SLR
Max resolution 4928 x 3264
Effective pixels 16 megapixels
Sensor size APS-C (23.6 x 15.7 mm)
Sensor type CMOS
ISO Auto, 100- 6400 (plus 12800, 25600 with boost)
Lens mount Nikon F
Focal length mult. 1.5×
Articulated LCD Fully articulated
Screen size 3″
Screen dots 921,000
Max shutter speed 1/4000 sec
Format MPEG-4
Storage types SD/SDHC/SDXC
USB USB 2.0 (480 Mbit/sec)
Weight (inc. batteries) 560 g (1.23 lb / 19.75 oz)
Dimensions 128 x 97 x 79 mm (5.04 x 3.82 x 3.11″)
GPS Optional

See full specifications

The D5100 sits just above the D3100 in Nikon's product lineup, and as such, it combines its younger sibling's ease of use with a slightly more advanced feature set. The D5100's trump card, however, is its advanced 16 MP sensor, inherited from the D7000. Judged on its own merits, the D5100 is a great camera, but we're concerned that an enthusiastic beginner might outgrow it faster than some of the competition.

Good for: Effective and easy to use features make the D5100 ideal for everyday photography/videography

Not so good for: Shooting fast action

Read the full review

Build quality

Ergonomics & handling

Features

Metering & focus accuracy

Image quality (raw)

Image quality (jpeg)

Low light / high ISO performance

Viewfinder / screen rating

Performance

Movie / video mode

Value

www.dpreview.com

Nikon D5100 18-105Mm Vr Lens Dslr Fotoğraf Makinesi En Uygun Fiyatlar

Dijital SLR yani objektifi değiştirilebilir fotoğraf makinesi pazarındaki en büyük rekabet giriş seviyesinde yaşanıyor. Belli bir fiyat aralığında olan bu modeller, ilgili hemen herkesin kolaylıkla sahip olabileceği fiyatlara satılıyor.

Nikon’un giriş seviyesinin biraz üstü olarak (giriş seviyesinde D3000 serisi var) tanımlanabilecek D5000 ailesinin ikinci modeli olan D5100, döndürülebilir ekran, APS-C boyutunda sensör ve günlük kullanım için yeterli olan özellikleriyle dikkat çekiyor. Modelin tasarım ve teknoloji özellikleri ile kullanışlılığına dair detaylarına yakından bakacağız. Tasarımı ile detaylar başlıyor...

Tasarım

Nikon’un bu modelinde şirketin karakteristik hatları, biraz şişman bir gövde ile birlikte geliyor. Kullanıcının karşısına alındığında sağ tarafta açma-kapama kontrolü, altta kırmızı Nikon tasarım detayı, yanda objektif girişi, üstünde Nikon logosunu görüyoruz. Üründe kompakt bir tasarımda bolca kadran ve buton var. Örneğin üstteki mod kadranının altında video kaydı için buton bulunuyor. Kullanıcının cihazı elleri arasında aldıktan sonra kısa bir alışma süresinin sonrasında hızlı bir şekilde fotoğraf çekmesi, aniden fotoğraf çekmesi gereken durumlara hazırlıklı olması sağlanmak istenmiş adeta.

Nikon karakteristiklerini modelin hemen her açısından görebilmek mümkün. Flaşı var, ayrıca harici flaş takıladabiliyor. Bu yönüyle kendini geliştirmek isteyen fotoğraf meraklılarını daha fazla cezbedebilir. Hafif ve taşınması oldukça kolay. Sevimli bir tasarımla geldiğini de belirtelim.

Arka yüzünde yana/yana açıldıktan sonra üste doğru açılabilen ekran, ekranın üstünde vizör, yanlarda klasik kontrol butonları var. Derli toplu bir şekilde geliyor Nikon D5100. Bu yönüyle artı puanları topluyor. Ekranının açılma şekli, alttan ya da üstten çekilecek fotoğraflarda kullanıcının kendini ilginç pozisyonlara sokmasının önüne geçen hoş bir etmen. Nikon’un bu tasarım prensibini, ilerleyen yıllarda da giriş seviye modellerinde görmeye devam etmeyi umuyoruz.

16.2 Megapiksel çözünürlük

D5100, APS-C boyutunda CMOS bir sensöre sahip. Bu sensör 16.2 Megapiksel çözünürlük sunuyor. 3 inçlik döndürülebilir ekran, 11 noktalı netlik sistemi, Full HD video kayıt, saniyede 4 kare fotoğraf çekim hızı ve bütünleşik efekt verebilme fotoğraf makinesinin ilk bakışta dikkat çeken özelikleri olarak karşımıza çıkıyor.

Fotoğraf makinesinde ISO değerini 25600’e kadar çıkarabiliyorsunuz. EXPEED 2 imaj işlemcisini kullanan fotoğraf makinesinin fokal çarpan değeri ise 1.5X.

Kullanım özellikleri

Klasik bir Nikon dijital SLR modeli olan D5100’ü kullanmak genel olarak kolay. Daha önce bu tarz bir ürün kullandıysanız birkaç dakika içinde menüye ve kontrollere alışıyorsunuz. Performans anlamında başarılı bir model olan D5100, günlük kullanımda sıkıntı çıkarmıyor.

Ele iyi oturan bir ergonomiye sahip olan fotoğraf makinesinde bütünleşik flaş ve harici flaş yuvası gibi özellikler düşük ışıkta fotoğraf çekme yeteneklerine olumlu etkisi olan faktörler. Fotoğraf makinesinde harici mikrofon yuvası da yer alıyor. Bu sayede daha kaliteli ses kaydı için harici bir mikrofon da takabiliyorsunuz. Yani videografi meraklıları için de bir tür giriş seviye model durumunda Nikon D5100. Üniversite öğrencileri için çok sayıdaki alternatiften biri olarak ele alınabilir.

Objektif seçenekleri

Bu tarz bir üründe önemli konulardan biri de objektif seçenekleri. D5100’ün gövdesinde netlik motoru bulunmuyor. Bu yüzden üzerinde netlik motoru olan bir objektifle kullanmak gerekiyor. Nikon’un son yıllarda ürettiği hemen hemen bütün objektifler netlik motoruna sahip. Yani AF-I ya da AF-S, Type G ya da D AF objektiflerin tamamını bu ürünle beraber kullanmak mümkün.

Ürünle beraber kit olarak satılan objektif ise 18-55 mm VR. Günü kurtarma anlamında yeterli olan objektif çor ışık koşullarında biraz yavaş kalıyor. Yine de günü kurtardığını da söyleyebiliriz. Nikon’un bu cihazla uyumlu onlarca farklı objektifi var. Ayrıca Sigma, Tamron ya da Tokina gibi markaların da D5100 uyumlu objektifleri bulunuyor. Onları da bu ürünle kullanabilirsiniz.

Fotoğraf ve video kalitesi

Fotoğraf kalitesi gayet tutarlı olan model, sizi memnun edecek karelerin önünü açabilir. Manzara, portre gibi değişik kullanım sahalarında manuel modları sayesinde farklı kullanım olanakları üzerinden değerlendirilebilir. Elbette biraz daha az ilgililer için otomatik mod üzerinden de son derece iyi fotoğrafların elde edilebilmesi mümkün. Genel olarak çoğu koşulda sonuçlar iyi.

Fotoğrafın yanı sıra video kalitesi de yeterli olan fotoğraf makinesi Full HD çözünürlüğünde video kayıt edebiliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi üründe bütünleşik bir mikrofon bulunduğu gibi harici mikrofon bağlantı yuvası da unutulmamış. Bu sayede özellikle röportajlarda çok daha kaliteli bir ses kaydı yapılabiliyor.

Efekt seçenekleri

Önceki model olan D5000’de olduğu gibi D5100’de de fotoğraf ve videolara efekt verebiliyorsunuz. Tek bir rengi seçip diğerlerini siyah-beyaz yapmak, balık gözü ve benzeri efektler hem fotoğraflarda hem de videolarda kullanılabiliyor.  Bu efektler sayesinde eğlenceli sonuçlar alınıyor.

Pil ömrü

Fotoğraf makinesinin tam dolu pil ile çekebildiği ortalama kare sayısı 660. Böyle bir fotoğraf makinesi için yeterli olan bu rakam, cihazı kullanmanıza bağlı olarak artıp azalabiliyor. Uzun doğa çekimleri, denemeler söz konusu olacaksa ekstra bir pil alınması tavsiye edilebilir. Ayrıca kış günlerinde (genel olarak soğukta) pilin normal şartlara göre daha hızlı azaldığını da burada hatırlatalım.

Güzel bir ürün olan D5100, özellikle fotoğraf konusunda ciddi kullanıcılara hitap ediyor. Yeni başlayanların rahatlıkla tercih edebilecekleri bir model olan Nikon D5100, günlük ihtiyaçlar için fazlasıyla iyi bir model. En ucuz fiyat ve en uygun fiyat alternatifleriyle Cimri.com’da bulabileceğiniz Nikon D5100, giriş seviyesinin üzerinde DSLR fotoğraf makinesi arayan ve fotoğrafçılığa yeni başlayıp komplike bir makine arayan kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

www.cimri.com

Nikon D5100 - | Cameralabs

 

The Nikon D5100 is the company’s latest ‘upper-entry-level’ DSLR aimed at beginners or those wanting a step-up from a basic budget model. Announced in April 2011, it comes exactly two years after its predecessor, the popular D5000. The new D5100 is positioned between the entry-level D3100 and the mid-range D7000, and goes head-to-head against Canon’s EOS 600D / Rebel T3i.

Externally the Nikon D5100 enjoys a redesigned shape that’s noticeably shorter than its predecessor and a little lighter too. Physically the biggest difference though concerns the screen round the back: it’s still articulated, but taking a leaf from Canon and Panasonic, it’s now hinged at the side rather than the bottom. Nikon’s also upgraded the screen from the basic 2.7in / 230k panel of the D5000 to a larger and much more detailed 3in / 921k panel here.

Inside, the D5100 inherits the 16.2 Megapixel sensor of the D7000, giving it four Megapixels more than its predecessor. It also unsurprisingly now offers Full HD 1080p movie recording, although unlike the D7000 this is offered at 24, 25 or 30fps. The D5100 also offers the Full-time continuous autofocus during movies of the D3100 and D7000 before it, along with an external microphone input. Completing the headline upgrades is a new EFFECTS position on the dial which presents a variety of special effects including miniature, sketch and selective colour, along with a Night Vision option working at up to 102,400 ISO. Let’s now look at the camera in more detail.

   
   

So the Nikon D5100 essentially offers three major upgrades over its predecessor: it inherits the excellent sensor of the D7000, upgrades the screen size, resolution and hinge mounting, and borrows the core movie capabilities of the D3100 and D7000, while also offering a broader selection of frame rates at 1080p and a mic input. The much preferable side-hinging for the screen has also eliminated the D5000’s disproportionately tall viewfinder head, allowing Nikon to design a shorter and curvier body for the new model. In addition to this you also get the new EFFECTS mode which can be applied to some movies as well as stills, along with an HDR option.

While the viewfinder, AF system and continuous shooting remain essentially unchanged from its predecessor, the upgrades described above add up to a much improved camera experience. Revealingly most of the core improvements are focused around the Live View and movie modes, with little other than an improved sensor to tempt traditional photographers, but that’s par for the course for most new entry-level DSLRs. Canon employs exactly the same strategy, essentially leaving Sony to innovate at this price point.

If you were hoping for faster continuous shooting, improved AF or a bigger viewfinder, you’ll be disappointed, but by offering the D7000’s quality at a lower price point with an excellent flip-out screen and a broader selection of 1080p frame rates, there’s a great deal to like here. The D5100 is destined to become another big seller for Nikon, although its rival from Canon has never been closer.

In my full review of the Nikon D5100 I’ll not only describe and test all of its features in-depth, but also take a close look at how the Canon EOS 600D / Rebel T3i compares in every respect. If you’re in the market for an upper entry-level DSLR and don’t already have an existing investment in lenses, both models will probably be top of your shopping list. I’ll point out the pros and cons of each and by the end of this review, you’ll know which one will be best for you. In my verdict you’ll also find a detailed comparison against the two models on either side of the D5100 in Nikon’s range, to find out whether it’s worth spending more, or indeed saving some money.

Testing notes

I tested a final production Nikon D5100 running Firmware versions A 1.00, B 1.00 and L 1.003. Following our convention of using default factory and best quality settings to test cameras unless otherwise stated, the D5100 was set to its best quality Large Fine JPEG mode with Auto White Balance and the default Standard Picture Control, with Noise Reduction and Active D-Lighting both enabled at their default settings; note Active D-Lighting was disabled for our High ISO Noise tests as it can introduce noise.

www.cameralabs.com

Nikon D5100 Review | Digital Trends

There’s no question the economy is tough, but it’s hardly curtailing the lust for DSLRs—especially the newest Nikons. The company is practically selling all they make, but we finally got our hands on one of the biggest sellers. Now let’s see if it’s worth the hype.

Features and design

The 16.2-megapixel Nikon D5100 has the classic look of almost all sub-$1,000 DSLRs. It’s big and bulky thanks primarily to the lens mount and mirror assembly (that’s why mirror-less cameras like the Olympus PEN and Sony NEX series are so cute and cuddly). Although the D5100 is large (5 x 3.8 x 3.1, W x H x D, in inches) and weighs 19.7 ounces for the body alone, the camera has a bit of a plastic feel. Forget the hefty magnesium-alloy frames found on more enthusiast-oriented models like the 24.3-ounce (body only) 16.2-megapixel Nikon D7000, one of our favorite new cameras. That one sets you back $1,199 without a lens, so it’s really in another league.

The D5100 looks very much like the 12.3-megapixel D5000 it replaced, leaving few surprises for camera geeks. The real changes are inside and on the back. Naturally, this DSLR has a Nikon F bayonet lens mount; it works best with AF-S glass, and there are 44 lenses to choose from. Also on the front is an AF Assist lamp, remote sensor in the grip, mono mic for the HD videos, and lens release button. You’ll also see the red Nikon swoosh logo and some low-key text. They’re subtle and relatively sedate.

On the top is a five-pinhole speaker, hot shoe, auto pop-up flash and the critical mode dial. Next to it is a lever to engage Live View for framing images through the LCD screen and to prep the camera for shooting video. Clustered behind the angled shutter are three buttons: red-dot for video, Information (I) to quickly check your settings, and exposure compensation. The mode dial is pretty straightforward with auto, PSAM, flash off, scene (11 options) plus five popular scene modes (portrait, landscape, kids, sports and macro) you can access directly. The effects setting is new. Here you have five filters that add an “artistic” touch to your photos. Whether you think the Color Sketch choice is art or trash is ultimately your call, but we found them fun in a warped way.

When you check out the back, you’ll see one of the biggest changes, vis a vis the D5000. The new camera has a 3-inch vari-angle screen with a hinge on the left. This rotates in a variety of angles so you can take self portraits, hold the camera over your head or at waist level. You really won’t be doing too much one-handed shooting, but it opens up a world of options. The discontinued D5000 had a 2.7-inch screen that just moved out, up and down. The new one is much better, and is rated 921K pixels, a good spec. The D5100’s LCD practically makes it a direct competitor to the Canon EOS T3i, with its 3-inch, 1.04-megapixel vari-angle screen. We really liked this 18-megapixel DSLR and gave it an Editor’s Choice award earlier this year.

Because the LCD is hinged on the left, Nikon had to drop some buttons you’ll typically find on DSLRs, such as White Balance, ISO and resolution. This clearly puts the camera in the casual shooter’s camp, as enthusiasts typically want to tweak these settings on the fly rather than walking through a menu system. It’s not a deal breaker, just something to be aware of. The more expensive Nikon D7000 still has them, since its LCD is more centered and in fixed position.

The buttons you will find include menu, information edit to change your settings, AE-L/AF-L, playback, enlarge, reduce and delete. You’ll also find a jog wheel and four-way controller with center OK button for moving through the menus and making adjustments. Since this DSLR is targeted to casual shooters, there are on-screen captions explaining the various settings as well as thumbnail examples. It’s very nicely done, and is a great help for those moving into DSLR territory for the first time. In the top right is a textured thumb rest to help keep the camera steady.

Although this camera has Live View for framing subjects on the LCD, most of time you’ll use the viewfinder as you hold the D5100 to your face. A nice rubber eyecup makes this move safe and comfortable, while the diopter lets you sharpen it for your eyesight. The viewfinder offers 95-percent field of view and .78x magnification. It’s far from the biggest or brightest we’ve ever used. That said, the T3i is similar, but the D7000 offers 100-percent coverage.

On the right side is a slot for SDHC/SDXC media; the camera handles Eye-Fi cards too. You should use an 8GB card rated at least Class 6. On the left is a compartment with mini HDMI out, USB/A/V out and a GPS input. Also nearby are self-timer/function and flash-open buttons. The bottom of the made-in-Thailand DSLR has a metal tripod mount and the battery compartment. The supplied power source is good for 660 shots, per CIPA. This is a solid figure and — unless you go video crazy — it should last for a full day’s shooting and more.

What’s in the carton

The D5100 kit comes with the camera body and an 18-55mm stabilized zoom. This lens is decent for starting out, but it’s very limited. We were dying for more reach; more on that in a bit. You also get a rechargeable lithium-ion battery, plug-in QuickCharger, eyepiece cap, rubber eyecup, USB and A/V cables, strap, LCD monitor cover, body cap and accessory shoe cover. Nikon supplies a nice printed user’s manual (82 pages in English) as well as quick start guide. There are two CD-ROMs: One has ViewNX 2 software for handling images and developing RAW files, the other has the complete reference manual.

With the battery charged and an 8GB Class 10 card in place, it was time to give the D5100 a workout.

Performance and use

We had the Nikon D5100 outfitted with the 18-55mm kit lens for several weeks, taking it to baseball games, shooting around New Jersey and on several trips into New York City. Resolution was set to JPEG Fine or RAW+JPEG. In the case of a 16.2-megapixel CMOS sensor camera, that means you’re capturing 4928 x 3264 files. Videos were shot at 1920 x 1080 at 30fps in the MOV format.

Before opening the envelope for the results, we’ll state the Nikon D5100 is relatively easy to use once you realize the information edit button gives access to key adjustable parameters. The four-way controller then lets you choose specific options. In other instances, the jog wheel makes the adjustments (such as scene modes). It’s a bit awkward, but something you’ll master in no time. The camera focuses very quickly thanks to an 11-point AF system (the T3i is 9-point). Both have one cross-type sensor. We hate to keep saying it, but the D7000 has 39 points/9 cross type. The D5100 is also quite responsive at 4 frames per second (the Canon T3i hits 3.7fps, D7000 6fps).

As noted, the D5100 kit has an 18-55mm lens, which equates to a 27-82.5mm 35mm equivalent. This is very limiting, as we discovered sitting in nosebleed seats at CitiField during a Mets baseball game. Although the wide-angle view of the stadium was good, trying to zero in on the players running the bases was a losing proposition. Having the Nikon P500 with its 36x zoom at the ready would’ve made watching the Mets lose again more palatable. In other words, definitely prepare to invest lots more money for additional glass if you buy this camera. Oh, for general snapshots and DSLR newbies, this 3x lens is OK, but that’s about as far as we would go. And better lenses would be a worthwhile investment, since the basic engine of the 16.2-megapixel D5100 is very good.

After reviewing hundreds of images, we found the colors very accurate with nice reds, solid greens, good whites and yellows. Anyone taking snapshots in auto will be happy with the results. While auto is a good default, it would be a shame limiting yourself to this “green” setting. Once you get the hang of the controls, this camera was meant for exploration — no matter if it’s exposure compensation, white balance, ISO and lots more.

Speaking of sensitivity, one of the key differences between point-and-shoots with small sensors and DSLRs with their larger APS-C imagers is ISO. Typical aim-and-forget cameras may be rated 1600 or 3200, but they start falling apart at ISO 400. The D5100 has a native range of 100 to 6400, but if you choose Hi-1 and Hi-2, you reach 12,800 and 25,600, respectively. In theory you should be able to shoot a black cat snoozing in a dim room. Alas, theory and reality are quite different. We actually tried photographing a flower arrangement in practically a mineshaft-dark room. Without a contrast edge to focus on, the shutter wouldn’t fire. Adding a small candle a few feet away so the D5100 could fire, we took a number of shots at ISO 25,600. Although the results look like something out a French Impressionist exhibition, it was amazing the camera captured anything at all. This was mind blowing. Realistically you can shoot at ISO 6400 without the images falling apart which is quite impressive. That said, if you want larger prints, stay below ISO 1600.

We had to try the filters, which are something of a burgeoning trend thanks to the yeoman efforts of Olympus with their Art Filters. We think things like “miniature effect” and “night vision” are kind of dumb, but “color sketch” might be useful to some. We used it for the buildings surrounding Madison Square Park near the Flatiron Building in NYC. Beauty is in the beholder, and we’ll leave it at that.

Naturally, the Nikon D5100 takes full HD videos (1920 x 1080 at 30fps). For short clips of fairly static subjects, the results are decent, but hardly camcorder level. The Sony SLT-A55V still reins supreme if you’re looking for top-notch video from a DSLR. That said, quality has come a long way from the early days of the Nikon D90 (720p at 24fps). The movies we recorded had good colors and were fluid with few compression artifacts.

Conclusion

If you’re in the market for a new DSLR you can hardly wrong with the Nikon D5100. It takes solid photos and videos, offering the response shutterbugs demand as they move from point-and-shoots to “real” cameras. We weren’t too thrilled with the kit lens, however. It’s an OK starting point but get ready — you’ll soon realize it really doesn’t serve the camera well. When that happens, you’ll end up tapping the credit line for more glass. That’s part of the “fun” of owning a DSLR.

Highs:

 • Quality 16-megapixel images
 • 3-inch vari-angle LCD (921K pixels)
 • ISO range of 100 to 25,600

Lows:

 • Kit lens is just a starting point
 • Awkward control system
 • Video good not great

www.digitaltrends.com


Смотрите также