Sony DSC-RX100M4 Dijital Fotoğraf Makinesi. Фотоаппарат sony rx100m4


Sony RX100 IV Dijital Fotograf Makinesi

Sony RX100 IV İncelemesi ve Teknik Özellikleri

 

 

Sony RX100 IV ile Özgürlüğün Tadını Çıkarın

Sony RX100 IV namı değer Mark IV kompakt sınıf bir dijital fotoğraf makinesi aslında. Aslıda diyorum çünkü bu makine tam bir deli. İlk RX100 modelinden bu yana değişim değil adeta evrim geçirdi. Eklenen vizörü, 4K video kaydı, muhteşem ISO performansı, saniyede 16fps fotoğraf çekimi gibi mükemmel özelliklere sahip bu alet, bu sınıfta bu zamana kadar çıkmış en iyi fotoğraf makinesi olma özelliğine sahip. Bu değerleri verebilen yani +K video kaydını sunabilen ve üstüne 960fps gibi mükemmel bir video slow motion performansı sunabilen model özellikle video çekimi yapanların ilgisini çekecek gibi.

 

Sony RX100 IV Sensör Özellikleri

20.1 MP 1" Exmor RS BSI CMOS Sensor kullanan Sony, bir önceki modelin geliştirilmiş bir versiyonu olrak düşünülebilir. Büyüklük açısından sensör küçük gibi algılansa da yeterli çözünürlüğün sığdırılabileceği pixel fazlasıyla sığdırılmış. 20.1 megapiksel gibi yüksek çözünürlük fotoğraf için fazlasıyla yeterli. Ayrıca Sensör ve BIONZ X görrüntü işlemci sayesinde düşük ışık ISO performansının oldukça yüksek olduğunu söylemek gerek. ISO 12,800 hassasiyete ulaşan ve tüm değerlerde rahatlıkla kaliteli fotoğraf alabildiğiniz RX100 M4 sensörün ve geliştirilen yapısıyla 4K UHD video çekebiliyor. Üstüne bir de 960fps gibi yüksek bir slow motion görüntü kaydetme seçeneğine sahip.

Sony RX100 Mark 4 ile UHD 4K Video Kaydı

Sony RX100 Mark 4; UHD 4K XAVC S format ile 100 Mbps profesyonel video kaydı çekimini destekliyor. NTSC ve PAL standart seçeneklerini sunan bunun haricinde de Super Slow Motion yüksek kare çekimi gerçekleştirebilen RX100 M4; 960 fps, 480 fps, 240 fps, 1920 x 1080 video çekimi yapabiliyor.

 

 

Sony RX100 IV Zeiss Vario-Sonnar T* Lens

Sony RX100 III versiyonunda da kullandığı lensi 24-70mm 35mm eşdeğeri olan f/1.8-2.8 diyafam açıklığında mükemmel bir lense sahip. Lenste değişikliğe gitmese de fazlasıyla yeterli çözünürlüğü desteklediği için çok iyi olduğunu ve fotoğrafa T* kaplama sayesinde doğru renk ve mükemmel kontrast değeri verdiğini söylemek gerek. Yaklaşık 2.9x optik zoom a denk gelen, anti reflektif kaplamalı bir yapıya sahip lens bir kompakt makineden beklentinin kat be kat karşılığını verebiliyor.

 

 

Sony RX100 M4 dış gövde ve dizayn.

Dştan bakıldığında bir değişikliğin olmadığını söylemek gerek. Bir önceki modelden ayrılan özelliği ise LCD ekranın üstüne gelen yerde yazan 4K ibaresi ve RX100 IV logosu.

Genel manda bahsedecek olunursa sol tarafında bulunan Finder tırnağı ile pop up bir vizöre kavuşuyorsunuz vve %100 kapsama alanı olan dijital bir vizör elinizde oluyor. Önceki modellerde burada pop up flaş vardı. Bu arada flaşı ortaya almışlar. Onun için de ekstra bir tırnak daha var. 3.0" 1,229k-noka çözünürlükte dönebilir bir LCD ekrana sahip olması ise en büyük avantajı selfie bile rahatlıkla çekebilmesi.

 

 

RX100 IV'te yer alan Süper-Speed Anti-Distortion Elektronik Perde

Mekanik ve elektronik shutter'a sahip  Sony, 1/32,000 gibi yüksek bir hıza sahip. Saniyenin 1/32,000 değeri kaç mikron saniye oluyor bakmak lazım. 3 stopluk ND filtreye de sahip RX100 IV uzun pozlamalar konusunda da ya da videoda açık diyafram ve sığ alan derinliği isteyenler için de avantaj.

 

 

Sony RX100 IV Dahili Wi-Fi ve NFC

Bir önceki modelde de yer alan bu özellikler anında fotoğraf paylaşımı, hızlı çıktı alma, kolay aktarım yapabilme gibi avantajları getiriyor. Android ve ios işletim sistemleriyle kolaylıkla uyum sağlayabiliyor ve NFC özellikli Sony ve benzer markaların tüm cihaz(televizyon, tablet, telefon vs) bağlantı kurabiliyor.

 

 

www.fotopazar.com

En Ucuz Sony Cyber-Shot Dsc-Rx100M4 Dijital Fotoğraf Makinesi Fiyatları

Sony, 2012 yılında RX100 modelini ilk piyasaya sürdüğünde bu kadar ilgi çekeceğini düşünmemişti muhtemelen. Diyaframı 1.8 değerine sahip olan bu model kompakt sınıfında pek bulunmayan özellikleriyle dikkat çekiyordu. Aradan geçen 3 yılda RX100 ailesine II ve III modelleri eklendi. Ailenin son modeli ise RX100 IV oldu. Yetenekleri ile dikkat çeken modeli detaylı olacak inceleme imkanı bulduk. İşte tasarımından teknolojisine, çekim özelliklerinden pil ömrüne Sony RX100 IV’e dair öne çıkan her şey...

Tasarım

Sony’nin üst seviye kompakt fotoğraf makinelerindeki güçlü, güven veren tasarım hatlarına ilgili modelde de tanıklık ediyoruz. Her detayında ayrı bir güç vurgusu, kalite ve başarıya dair hisleri tetikleyecek faktörlerle karşılaşılıyor. Sony RX100 IV'nın elde kolaylıkla tutulur bir minimalist çizgisinin olduğunu da bu noktada belirtmek gerekiyor. Oldukça sınırlı bir gövde alanında hemen her şeyin yerli yerinde olduğunu söylemek mümkün. Ön yüzünde solda Sony logosu, altında Zeiss logosu var. Yukarıya yakın bir noktadan geçen yatay çizgisi, önceki Sony marka modellerde görmeye alışık olmadığımız bir yapının önünü açıyor. İlginç bir endüstriyel mühendislik artısı ortaya koyuyor bu çizgisel geçiş. Fotoğraf makinesinin elden kaymaması için de ufak da olsa bir yardımcı mekanizma sağlıyor.

Ortaya yakın noktada konumlanan lens çıkıntısı, karakteristik detayları ile çarpıcı bir görünüm sunuyor. Ön yüzden de görünen üstteki zoom için sağa sola döndürmeli kontrol de cihazın tasarımına ayrı bir iddia getiriyor, şık bir görünüm sağlıyor. Üstünde dahili flaşı, vizörü bulunan cihazda her ikisi de içe gömülü. Ayrıca zoom kontrolünün yanında mod kadranı ile açma/kapama butonu yer alıyor. Sol yanda finder butonu, vizörü dışarı çıkartmaya yarıyor. Sağda ise iki adet port ile Wi-Fi logosunu görüyoruz. Arka yüzünde 180 derece açılabilen ekran ile yanlarda klasik kontroller mevcut. Tek tuşla video kaydını başlatmaya yarayan buton burada dikkat çeken detaylar arasında. Tutarlı ve kullanışlı kontrolleri ile güçlü bir tasarım argümanı sunuyor Sony RX100 IV fotoğraf makinesi.

20.1 Megapiksel çözünürlük

Aileye yeni katılan RX100 IV, önceki modellerin karakteristik özelliklerini taşıyor. Açık diyafram, hızlı bir makine, dijital vizör ve benzeri. Bu modelin en önemli farkı ise video çözünürlüğünün  4K yani Ultra HD’ye çıkarılması. Ayrıca saniyede 1000 kareye kadar ağır çekim ve 100 Mbit’e çıkarılan video bitrate de yenilikler arasında bulunuyor.

Fotoğraf makinesinde ZEISS tarafından geliştirilen Vario-Sonnar T 24-70 mm f1.8-2.8 objektif kullanılıyor. Bu objektifin fotoğraf kalitesine katkısı ise üst seviyede. Ayrıca BIONZ X işlemci, 1 inçlik CMOS sensör, saniyede 16 kare fotoğraf çekebilme, Wi-Fi ve NFC gibi özellikler fotoğraf makinesinde karşımıza çıkan yenilikler. Wi-Fi özelliği sayesinde görüntü transferi kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Çekim özellikleri

Sony’nin fotoğraf makinesinde hazır çekim modları ve manuel çekim modları bulunuyor. Hazır çekim modları arasında Panomara ve HDR gibi seçenekler var. Bu da kullanıcının işini kolaylaştırıyor ve farklı fotoğraflar çekmesine yardımcı oluyor.

Fotoğraf makinesinin çok yüksek hızlı bir enstantane değeri var. Dijital olarak sağlanan bu değer 1/32000. Üst düzey dijital SLR modellerde bile bulunmayan bu değer sayesinde bir sinek kuşunu bile kanat çırparken çekebilirsiniz. Bu özelliği son derece spesifik fotoğrafların kapılarını aralayabilir. Mekanik enstantanenin maksimum değeri ise 1/2000.

RX100 IV’te ekrana bakarak kullanım sağlandığı gibi önceki modelde olduğu gibi sol üst köşede gizlenmiş dijital vizör ile de kadrajı görebiliyorsunuz. Bu vizörün kullanıma oldukça pratik. Genelde bu tip fotoğraf makinelerinde vizör bulunmuyor.

4K geldi

RX100’ün en önemli yeniliği ise artık 4K video kayıt özelliğini sunması. Yani 3840x2160 piksel çözünürlüğünde video kayıt edilebiliyor. Ancak bu özelliği kullanabilmek için UHS desteği sunan bir bellek kartı gerekiyor. Yani standart bir SDHC bellek kartı 4K video için yeterli olmuyor. Bu kolaylıkla aşılabilecek bir konu olabilir ama UHS desteği sunan bellek kartlarının maliyetlerinin diğerlerine göre yüksek olacağını da belirtmekte fayda görüyoruz.

4K, Full HD çözünürlüğe göre daha yüksek kalite sunuyor. Bu sayede daha güzel ve detaylı videolar üretilebiliyor. Ayrıca HDMI çıkışı sayesinde görüntüleri 4K desteği sunan TV’nizden de görebilirsiniz. Bu anlamda Sony RX100’ün başarılı bir fotoğraf makinesi olduğunu söyleyebiliriz. Fotoğraf makinesi sadece 4K değil aynı zamanda Full HD ve daha düşük çözünürlükleri de destekliyor. Ayrıca ağır çekim olarak adlandırılan video desteği de sunuyor. Ürünün ağır çekim modunu Full HD çözünürlükle saniyede 1000 kareye kadar kullanabiliyorsunuz. Bu sayede ilginç videolar kayıt edilebiliyor.

Pil ömrü

Pilin firmanın açıkladığı teknik verilere göre ömrü 280 kare. Yaptığımız denemelerde biz de benzer değerlere ulaştık. Ancak pil ömrünün birçok etkene bağlı olduğunu ve video kayıt edildiğinde hızla bittiğini de hatırlatmak isteriz. Bu arada fotoğraf makinesi microUSB bağlantısı ile şarj oluyor. Bu da yanınıza alacağınız harici pil şarj cihazı ile bile şarj olabileceği anlamına geliyor. Güzel bir haber.

Fotoğraf konusunda ciddi kullanıcılara hitap eden RX100, parasının hakkını veren bir model. Kaliteli kompakt fotoğraf makinesi arayanların rahatlıkla tercih edebileceği Sony RX100 IV, en ucuz fiyat ve en uygun fiyat alternatifleriyle Cimri.com’da. Cimri, cebinize çalışır…

www.cimri.com

Sony RX100 Mk IV Review

Home  Donate  New  Search  Gallery  Reviews  How-To  Books  Links  Workshops  About  Contact

Sony RX100 Mk IVPocket Camera (2015-)

NEW: Sony RX100 Mk V

Sample Image Files   Intro   Specs   USA Version

Performance   Compared   Usage   Recommendations   More

Sony Cyber-Shot DSC-RX100 Mark IV (20 MP midsize "one inch" sensor, 8.8-25.7mm f/1.8-2.8 lens (24-70mm eq.), 10.5 oz./298g, about $948). enlarge. I got mine at B&H; I'd also get it at Adorama or at Amazon.

This ad-free website's biggest source of support is when you use those or any of these links to approved sources when you get anything, regardless of the country in which you live. Sony doesn't seal its boxes, so never buy at retail or any source not on my personally approved list since you'll have no way of knowing if you're missing accessories, getting a defective, store demo, damaged, returned or used camera. My approved sources ship from remote automated warehouses where no salespeople or lookie-loos can ever get their greasy fingers on your new Sony or drop it before you do. Buy only from the approved sources I use myself for the best prices, service, return policies and selection, and save yourself from a very expensive mistake. Thanks for helping me help you! Ken.

 

Top, Sony DSC-RX100 Mark IV. top.

 

Back, Sony DSC-RX100 Mark IV. The LCD flips. bigger.

 

Pop-up finder! enlarge.

 

August 2015    Sony Reviews   Zeiss   Nikon   Canon   Fuji   LEICA   All Reviews

NEW: All Sony Cameras Compared

NEW: Sony RX100 Mk V.

 

Sample Image Files   (more throughout the review)  top

Sample Image Files   Intro   Specs   USA Version

Performance   Compared   Usage   Recommendations   More

NEW: Bahamas Gallery! See what the RX100 can do in a week in the Bahamas.

 

Lightning over resort at dusk, 14 July 2015. Sony RX100 Mk IV at 8.8mm, f/1.8 at 1 second at ISO 125, Perfectly Clear V2. bigger or Full-resolution or camera-original © file.

 

Walkway at night, 15 July 2015. Sony RX100 Mk IV at 8.8mm, f/1.8 at 15 seconds at ISO 125, Perfectly Clear V2. bigger or Full-resolution. This was easy; I forced ISO to 125 instead of leaving it at Auto ISO, and I rested the camera on a railing. These are walk-by shots; I left everything in Program mode and everything else in Auto as usual. What's blurry is moving; this is a 15-second time exposure.

 

Red, White and Blue at the Beach, 14 July 2014. Sony RX100 Mk IV at 25.7mm, f/4.5 at 1/400 at Auto ISO 125, Perfectly Clear V2. bigger.

 

Katie on the Balustrade, 14 July 2015. Sony RX100 Mk IV at 25.7mm, f/4 at 1/160 at Auto ISO 125, Perfectly Clear V2. bigger or Full-resolution.

 

Ornate ceiling, 14 July 2015. Sony RX100 Mk IV at 8.8mm, f/1.8 at 1/13 hand-held at Auto ISO 125, Perfectly Clear V2. What's nifty here is that I have Auto ISO programmed in my M1 memory setting to optimize itself for slow shutter speeds and low ISO, so in this case it sets 1/8 of a second, which is easily hand-held with stabilization, and can run at its low default of ISO 125 even indoors for ultra-sharp results. Wow! bigger or Full-resolution.

 

7 to 11 Store, 7/11/2015. Sony RX100 Mk IV, f/4 at 1/200 at 8.8mm at Auto ISO 125, VIVID setting at +3 Saturation. bigger or Camera-original © file.

Van Halen plays Central Park, 10 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/3.5 at 1/80 at 22.2mm at Auto ISO 125, VIVID setting at +3 Saturation, Perfectly Clear V2. bigger or Camera-original © file.

 

Pool at ISO 1,000, 10 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/1.8 at 1/8 hand-held at 8.8mm at Auto ISO 1,000, VIVID setting at +3 Saturation. Camera-original © file.

 

La Grande Vie en Pluie ("Living Big in the Rain"), 15 July 2015. (Sony RX 100 IV at 25.2mm, f/4 at 1/160 at Auto ISO 125, Perfectly Clear V2.) bigger.

To get this look, I used significant burning and dodging in Photoshop with curves adjustment layer masks to darken the edges and sky, and another curves adjustment mask to warm the image.

 

Kids check out the shark, 16 July 2015. (Sony RX100 Mk IV at 13.3mm, flash ON, f/2.8 at 1/125 at Auto ISO 200.) bigger.

This is from the JPG straight from the RX100 Mk IV. Fill-flash, colors and exposure are awesome right out of the camera!

 

Introduction         top

Sample Image Files   Intro   Specs   USA Version

Performance   Compared   Usage   Recommendations   More

The Sony RX-100 Mk IV shoots super-fast, handles nearly perfectly and makes great looking photos. The RX100/4 works faster than just about any other camera and the pictures are always sharp and clear. This camera just gets out of the way by setting itself instantly and delivering fantastic pictures. There is no camera I'd rather carry around all day for shooting whatever comes my way. That's 99% of my review; the DSC-RX100 Mark IV is an absolutely superb camera.

The newer Sony RX100 Mk V is the same thing, with faster autofocus and frame rates. Considering that the Mk IV's autofocus and frame rates are also ultra fast, I wouldn't worry about it.

Set the zoom ring option, and for the first time in a pocket camera you get smooth, continuous zoom with the big ring at the base of the lens instead of only several preset zoom steps with the little lever around the shutter button. Do this, and you can shoot it like a real camera: zoom with your left hand and fire with your right. The RX100 figures out focus areas automatically with immediate tracking facial recognition; you don't have to twiddle with selecting AF areas.

The snaps above and throughout this review are what came out of the camera as JPGs with no fancy editing or color tweaking. I'm astounded at what I get by simply pointing and shooting. I see the picture in my mind's eye, and my RX100 Mk 4 silently and immediately just captures it. These samples are what the camera chokes out on its own in its automatic modes; I didn't have to tweak the colors or exposure later.

Also fantastic is how fast everything works. There is no waiting; everything just goes, and goes fast. Turn-on, autofocus and everything are immediate. It wakes up, focusses and shoots as fast as an iPhone, and this Sony can motor along silently at 16 frames per second for still photos!

How fast is it? It's faster in actual use than any of Sony's mirrorless or DSLR cameras! The small sensor and lens means that it doesn't have to move as far to focus, and thus Sony has gotten so smart that this tiny camera tracks action and focuses faster than their larger cameras. Whoo hoo!

Its pop-up finder makes it fast and easy to shoot in any light, and exposure and white balance are also perfect for each and every shot — better than any DSLR!

While its sensor is much smaller than a DSLR's, its sensor is larger than most other point & shoot cameras, so it usually performs better, especially in low light.

It shoots in any light, and given enough light, colors pop when turned up in the Vivid with +3 Saturation settings.

Fill-flash from the tiny built-in flash, with a 1/800 sync speed, also works perfectly, which is much better than most pocket cameras.

Its lens has to motor out and then back in after every photo. These complex and delicate lenses eventually break or get jammed, but people usually replace these cameras about the same time the warranty expires for the next model. The lens has a concave front element.

Once the lens motors into position, it shoots essentially silently.

It is made in China and charges via USB.

Auto ISO works great; it's easy to set the minimum and maximum ISOs as well as the minimum shutter speeds. Better, it's just as easy to program the slowest speed to vary with focal length, and we have several options to shift it (all automatically) from there. Auto ISO also saves and recalls with the Memory Recall modes.

Digital zoom works great. Especially if you shoot at the lower resolutions as I do for most general shooting, the Digital Zoom modes are smart enough to shoot at higher resolutions as you zoom, so digital zoom stay just as sharp as optical zoom!

Dolphins jumping, 17 July 2015. This is at the lagoon where people get to play with the dolphins. I was very far away. (Sony RX100 Mk IV at 25.7mm with quite a bit of digital zoom, f/4 at 1/125 at Auto ISO 125, Perfectly Clear V2.) As you can see, digital zoom works great at any reasonable print size or online use. bigger.

Images look great; whites are always neutral and super-clean:

Bahamas Logo Store, Nassau, Bahamas, 17 July 2015. (Sony RX 100 IV at 20.2mm, f/5.6 at 1/800 at Auto ISO 125, Perfectly Clear V2.) bigger.

The electronic viewfinder is always at the perfect brightness from night to direct sunlight.

My RX100 Mk IV shoots instantly, fast enough even for drive-by-shooting, and my pictures look fantastic as-shot with no tweaking needed. This is what a camera is supposed to be; I can't help but love this Sony to death!

 

Missing

No touch screen.

No GPS.

 

Specifications         top

Sample Image Files   Intro   Specs   USA Version

Performance   Compared   Usage   Recommendations   More

 

Lens

8.8 ~ 25.7mm (24-70mm equiv.).

 

Maximum aperture

Actual focal length

35mm equivalent

Maximum aperture

8.8mm

24mm

f/1.8

9.2mm

25mm

f/2

9.5 ~ 9.9mm

26 ~ 27mm

f/2.2

10.2 ~ 11.7mm

28 ~ 32mm

f/2.5

11.7mm and longer

32mm and longer

f/2.8

 

10 elements in 9 groups. Concave front surface, claimed 9 aspherical.

Only stops down to f/11 because diffraction would make the images very blurry on its tiny sensor.

Close focus: 2" (5 cm) at wide; 12" (30 cm) at tele.

 

Image Sensor

20MP.

8.8 x 13.2mm, deceptively marketed as "one inch," which it is not. This "one inch sensor" is much smaller than a DSLR sensor, but bigger than a cell phone camera's sensor. Therefore its technical image quality falls somewhere in between the two.

5,472 x 3,648 pixels native.

ISO 125-12,800. (as low as ISO 80 in a trick mode).

3:2 aspect ratio, the wrong one. It should be 3:4, but sadly uses the too-long and too-short 3:2 (1.5:1) ratio of DSLRs. This means that just like DSLRs there's often wasted image area on the sides that gets cropped off and thrown away. If it was the correct 3:4 ratio then it would make the best use of the lens and image area.

 

Audio Sensor

Stereo microphone built in.

 

Formats

Still

JPG and/or raw.

 

Video

AVCHD, MP4, XAVC S.

It runs at 1,000 progressively-scanned frames per second at some resolutions; these aren't misprints.

3,840 x 2,160: 29.94p, 25p, 23.97p.

1,920 x 1,080: 1,000p, 960p, 500p, 480p, 250p, 240p, 59.94p, 50p, 29.97ps, 25p, 23.97p, 59.94i, 50i.

1,824 x 1,026p: 1,000p, 500p, 250p, 240p, 480p, 960p.

1,676 x 566p: 1,000p, 960p, 500p, 480p, 250p, 240p.

1,280 x 720: 29.97p, 25p.

 

Audio

AAC LC, AC3, Dolby Digital 2 channel, Linear Stereo PCM.

 

Finder

-4 to +3 diopters.

 

Shutter

Mechanical

1/2,000 to 30 seconds in all modes except AUTO, whose maximum time is 4 seconds.

 

Electronic

1/32,000 to 30 seconds in all modes except AUTO, whose maximum time is 4 seconds.

 

Storage

SD, SDHC and SDXC.

Various Sony Memory Stick formats.

 

LCD

Sony DSC-RX100 Mark IV folding screen. The LCD flips. bigger.

3".

Swivels up and down, but not left and right.

Anti-reflection coated.

1,288,800 dots.

 

Connection

Micro USB 2.0.

Micro D HDMI.

 

WiFi

802.11b/g/n.

 

Environment

Operating: 0 ~ 40º C (32 ~ 104º F).

Storage: -20 ~ +60º C (-4 ~ +140º F).

 

Power

NP-BX1 Rechargeable Lithium-Ion Battery.

3.6 V, 1,240 mAh.

Charges via USB. If you have no USB source, Sony includes a model AC-UB10 AC -> USB adapter.

 

Quality

Bottom, Sony DCS-RX100M4 bigger.

Made in China.

 

Size

4.0 x 2.4 x 1.6 inches WHD.

101.6 x 61.0 x 40.6 millimeters WHD.

 

Weight

10.51 oz. (298g) with battery and card.

 

Price

$949, July 2015.

Sony RX100 Mk IV box. bigger.

 

Sony RX100 Mk IV box back. bigger.

 

Getting a Legal USA Version (for USA only)

Sample Image Files   Intro   Specs   USA Version

Performance   Compared   Usage   Recommendations   More

 

USA Sony RX100 IV box end showing "UC2." bigger.

In the USA, be sure your box has a "UC2" shown near the bar codes.

If the letters are different, you got ripped off with a gray market version from another country. This is why I never buy anyplace other than from my personally approved sources. You just can't take the chance of buying elsewhere, especially at any retail store, because non-USA versions have no warranty in the USA, and you won't even be able to get firmware or service for it — even if you're willing to pay out-of-pocket for it when you need it!

Always be sure to check your box while you can still return it, or just don't buy from unapproved sources, so you'll be able to have your camera serviced and get free updated firmware as needed.

The legal USA version also has a warranty card from Sony USA:

USA Sony RX100 IV warranty card. bigger.

If there's a question, you can call the number on the card to confirm your serial number, or just get yours from the same places I do so you don't need to worry.

 

Performance         top

Sample Image Files   Intro   Specs   USA Version

Performance   Compared   Usage   Recommendations   More

 

Overall

See my Bahamas Gallery, and know that I made this easily snapping away in Program mode.

I get snaps this great, with nearly no effort. That's what makes this the world's best pocket camera.

 

Finder

The finder is what makes this pocket camera a real camera, too.

The finder pops-up from the body. The camera turns on and off as you pop the finder up and down. You can change this in a menu if you don't want it to turn off when you push in the finder.

The electronic finder is magnificent, except that it keeps getting knocked out of focus and it can fall apart if you pull it too hard.

It usually gets pushed-in a little and demands you fiddle with its focus lever, unless you go through a two-stage process to pop it back in after shooting, and then go through another two-stage process to unfold it every time you want to take a picture.

I've found it's best to leave it up and always pull it back every time I put it to my eye.

The electronic finder really does automatically adjust itself so that it's always at the perfect brightness, never too bright and never too dim, regardless of the ambient lighting. It never gets fooled.

You can set the menus and everything through the finder.

The electronic level option works extrelemy well; it makes it easy to get straight shots.

 

Autofocus

Autofocus is fast and sure, even in dim light with the annoying AF illuminator turned off.

Face recognition works while shooting; it finds faces and focuses on them all by itself - and it's always right!

The AF-C (continuous) autofocus mode works great. It finds and tracks faces, and it always gets perfect focus.

The weird thing about continuous AF is that the image in the viewfinder continuously oscillates in and out of focus twice a second as you're viewing, and somehow every photo is magically in focus. It will track faces all over the finder as they move. Bravo!

 

Exposure & Auto White Balance

Kids in shark tube, 16 July 2015. (Sony RX100 Mk IV at 9.1mm, f/4 at 1/640 at Auto ISO 125, Perfectly Clear V2.) bigger.

Exposure and auto white balance are perfect!

The only camera with exposure and auto white balance as consistently perfect is an iPhone.

This says a lot; the Mk IV never gets fooled so I never have to retake photos. Even under screwy light, it always looks great at its default settings.

 

Color & Tone

The Sony's images are optimized for places and things; people pictures are OK but skin tones aren't as magnificent as they are on a DSLR or a Fuji.

Flower, 10 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/4 at 1/125 at 8.8mm at Auto ISO 125. Camera-original © file.

Color and Tone are the most important things that make up image quality, and colors, highlights and shadows look great with this Sony.

Auto White Balance also works great in every condition I tried it.

Highlights are especially well controlled. Look at the 7-11 snap at the Sample Images and notice how the red LEDs in the widow are actually red in their centers. Digital cameras didn't used to be able to do this; they overloaded and washed-out to white when shooting directly into sources of colored light. This is as good as film; the highlights are much more resilient to being overloaded and losing their saturation or changing hue.

 

Plant, 10 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/4 at 1/160 at 10.5mm at Auto ISO 125, VIVID setting at +3 Saturation. Camera-original © file.

 

Low Light & High ISOs

I get very usable pictures at crazy-high ISOs. It's easy to shoot hand-held in available darkness.

If you want to count pixels, subtle details are smudged-over by noise reduction at super-high ISOs, as in all cameras. (Noise reduction removes subtle details along with the noise, that's how it works.)

The RX100 M4 has a small sensor as serious cameras go, but a big one as pocket camera cameras go, so it works in the dark, but its images are victims of the severe in-camera noise reduction typical for all cameras used to keep noise manageable at insane ISOs.

Its Auto ISO programming opts for extremely high ISOs in dim light, which is great because they look wonderful.

You'll see it looks pretty good to ISO 4,000, which is spectacular, and by ISO 8,000 it looks pretty cartoonish from all the noise reduction — but still a very usable image.

 

ISO 1,000

Atlantis Bahamas Resort at Dusk, 21 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/2.8 at 1/13 hand-held at 18.1mm at Auto ISO 1,000, Perfectly Clear V2. Camera-original © file.

ISO 1,600

Pizzas at the buffet, 14 July 2015. (Sony RX 100 IV at 10.7mm, f/2.5 at 1/125 at Auto ISO 1,600, Perfectly Clear V2.) bigger or Camera-original © file.

 

ISO 3,200

Atlantis Bahamas Resort by Moonlight, 15 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/1.8 at 1/8 hand-held at 8.8mm at Auto ISO 3,200, Perfectly Clear V2. Camera-original © file.

 

Kids check out the chocolate fountain, 14 July 2015. (Sony RX 100 IV at 10.7mm, f/2.5 at 1/125 at Auto ISO 3,200, Perfectly Clear V2.)

 

ISO 4,000

Ryan and Mr. Turtle play on his MacBook Air, 09 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/2.8 at 1/40 at 11.8mm at Auto ISO 4,000, Perfectly Clear V2. bigger or Camera-original © file.

 

Mayan Temple at Dusk, 21 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/2.8 at 1/13 hand-held at 18.3mm at Auto ISO 4,000, Perfectly Clear V2. Camera-original © file.

 

ISO 8,000

Mayan Temple at Dusk, 21 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/2.8 at 1/20 hand-held at 23.9mm at Auto ISO 8,000, Perfectly Clear V2. Camera-original © file.

At ISO 8,000 and above the images start looking like paint-by-number paintings. Noise reduction does this to try to fight the noise from its small sensor. This also removes wrinkles from peoples' faces whether you want it to or not.

 

ISO 12,800

Katie and Aiden, 11 July 2015. (Sony RX100 Mk IV, f/1.8 at 1/80 at 8.8mm at Auto ISO 12,800, Perfectly Clear V2.) Camera-original © 5MP SMALL JPG file.

 

Kids and the caldron, 14 July 2015. (Sony RX100 Mk IV at 8.8mm, f/1.8 at 1/125 at Auto ISO 12,800.) bigger.

 

Image Stabilization

It's trivial for me to hand-hold at the SLOWER auto shutter sped setting of Auto ISO, which is 1/8 at wide and 1/20 at tele.

Here's one of zillions of sharp shots at the tele setting hand-held at 1/20 (not much is in focus; you're seeing limited depth of field more than blur):

Ganapati, 18 July 2015. (Sony RX100 Mk IV at 25.4mm, f/2.8 at 1/20 hand-held at Auto ISO 320, Perfectly Clear V2.) Full-resolution © file.

 

Sharpness

Mayan Temple surrounded by Palm Trees, 16 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/3.5 at 1/80 at 21.6mm at Auto ISO 125, VIVID setting at +3 Saturation as for all my photos of things, Perfectly Clear. Full-resolution. bigger or Full-resolution.

The lens is super-sharp; no news here.

Better, the sensor and electronics do a better-than-average job of sharpening the JPG images as-shot.

It's certainly sharper than most of Sony's DSLR lenses, which are pretty bad!

Palm, 10 July 2015. Sony RX100 Mk IV, flash ON, f/4 at 1/250 at 12.8mm at Auto ISO 125, VIVID setting at +3 Saturation, Perfectly Clear V2. Full-resolution.

 

Bokeh

Bokeh is iffy at the wide end, and smooth at the long end. As a small-sensored camera, it never gets anywhere near as soft as with a DSLR.

Its sensor is one-third the size of a DSLR in each linear dimension, thus its actual focal lengths are one-third for the same angles-of-view, which leads to much deeper depths of field.

At 8.8mm at f/1.8 at 1/2,000 at Auto ISO 125, 10 July 2015. Camera-original © file.

 

At 25.6mm at f/2.8 at 1/1,000 at Auto ISO 125, 10 July 2015. Camera-original © file.

 

Distortion

Wall, Nassau, Bahamas, 18 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/5 at 1/800 at 25.7mm at Auto ISO 125, VIVID setting at +3 Saturation, Perfectly Clear V2. bigger.

Surprise: there is NO visible distortion at any setting!

At least at infinity where I tested it, Sony is obviously doing internal automatic correction so that my JPGs are all perfect as shot. Bravo!

If you really need to split pixels, use these correction factors in Photoshop's lens distortion filter to improve it even further:

Actual focal length

35mm equivalent

Correction factor

8.8mm

24mm

-0.50

10.1mm

28mm

+0.50

12.6mm

35mm

±0.00

18.9mm

50mm

+0.20

25.6mm

70mm

+0.20

 

Macro

Like most point-and-shoots, macro gets very close at the wide end, and somewhat close at the tele end.

Both these are at the close-focus limit at the wide end.

Genuine Rolex Submariner at close-focus, 10 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/4 at 1/125 at 8.8mm at Auto ISO 125. Notice how the very wide angle setting distorts the watch to look bigger than my wrist!

 

Sunstars

Sunstar in tree, 11 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/11at 1/60 at 23.9mm at Auto ISO 125, VIVID setting at +3 Saturation, Perfectly Clear V2. Camera-original © file.

It makes very little in the way of sunstars. They are soft due to rounded blades; this is the best for which you can hope.

 

Shutter

Waterfall, 17 July 2015. Sony RX100 Mk IV at 25.7mm, f/6.3 at 1/25 hand-held at Auto ISO 125, Perfectly Clear V2. Stabilization is swell for hand-holding at 1/25 at 70mm equivalent zoom for walk-by running waterfall shots. bigger or Full-resolution.

The shutter is nearly silent, and the electronic shutter is silent. The only person who will hear it is you.

 

Ergonomics

The RX100 takes several days to get set properly, and once set, works extremely well.

My Sony RX100 IV is terribly hard to setup and configure due to the world's-worst menu system loaded with more garbage than a hoarder's garage, and there are too many clicks needed to swap from one memory setting to the next. It needs its M1, M2 and M3 settings on its top dial. Maybe in the Mk V, but for now I still miss photos trying to scramble from one to the other, or Heaven forbid if I need to change even the simplest setting not preloaded by me into the twelve Fn locations.

However, once my Mk IV is set (which it usually is), it shoots faster and better than anything anywhere near it's own size and weight. It outdoes most DSLRs for speed of shooting and ability to read light, focus and exposure by itself, and the images look great so long as I'm not pushing it too hard compared to a DSLR.

Once set, the Memory Recall modes let me reset my RX100 quickly to whatever I need. I which it took fewer clicks to get from one memory to the other, but even though it takes a few clicks it's still faster than having to reset all the individual adjustments I'd otherwise have to set. It also takes some practice not to erase the memories in the process of recalling them.

Sony RX100 Mk IV rear screen showing the programmable items I chose to put there. Roll mouse over for stunning revelation.

The worst thing about Sony still cameras is that they have the worst user interface in the industry. Someone has to, and right now that's Sony.

It has the same graphics and general operation for the menus and settings as Sony's larger DSLRs.

Sonys suffer from "feature fog" where what you need is hidden along with all the junk features that get in the way. Everything in the menus and what you see on screen when shooting is like a hoarder's house. It's all there, but only the hoarder has any idea how to find anything. Sony needs to go in and clean it up so it makes sense.

After a day or so you learn to see past the fluff, but Sony really needs to work with some real photographers (not bloggers, fauxtographers or talkers, but guys who shoot all day for a living) and completely replace their user interface and menu structure.

If you already know Sony, then you're set; the RX100 M4 is the same as the rest.

There are no real strap lugs, just little holes for tiny threaded wrist straps.

"ISO A SS" is short for "Automatic ISO Minimum Shutter Speed." You have to love the Japanese! In this case, I set it to 1/125 for my people shots.

 

Flash

There are no external flash connections. The tiny pop-up flash is all you have, and it works GREAT!

Exposure is usually perfect, although it can take a while to recycle if it has to fire at full power. This is extraordinary; few if any pocket cameras get flash exposure right, much less perfect, as does the Mark IV.

Slide a lever on the top and it pops right up, and push it back in to turn it off. Perfect!

Ryan on Noni's computer, 11 July 2015. Sony RX100 Mk IV, flash ON, f/1.8 at 1/125 at 8.8mm at Auto ISO 200, Perfectly Clear V2. bigger.

It balances extremely well for fill-flash during the day indoors and outdoors. With its 1/800 sync speed the tiny flash usually works well even in direct sunlight.

Recycling is slow outdoors where it has to fire at full power each time; you'll have to wait and plan your shots carefully.

Sadly the RX100-4 locks-up as the flash is recycling, meaning if the flash fires at full power, you're dead in the water for several long seconds until it's ready to fire again. The RX100M4 isn't smart enough to let you shoot without flash while it recharges; instead it locks-up the entire camera and won't shoot.

There can be a shadow cast from the lens if you're close and zoomed wide.

The flash isn't good at night. At night, the flash overpowers the ambient light and images have very black backgrounds:

Ryan at dinner, 15 July 2015. Sony RX100 Mk IV, flash ON, f/2.8 at 1/100 at 12.1mm at Auto ISO 320.

No worries, turn off the flash at night and it works great:

Ryan at dinner, 15 July 2015. Sony RX100 Mk IV, no flash, f/2.8 at 1/125 at 12.1mm at Auto ISO 12,800, Perfectly Clear V2. bigger.

 

Katie and Ryan at their last day at the pool, 21 July 2015. (Sony RX 100 IV at 17.5mm, flash ON, f/4 at 1/800 at Auto ISO 125, Perfectly Clear V2.) bigger.

Note how the tiny flash works great outdoors at reasonable distances because of the super-high 1/800 flash sync.

 

Panoramas

Panoramic photo of Atlantis Resort Buffet, Nassau, Bahamas, 15 July 2015. Sony RX100 Mk IV, f/1.8 at 1/500 at 8.8mm at Auto ISO 6,400, Perfectly Clear V2. bigger.

They don't work well in the dark; I had to lighten this indoor shot with Perfectly Clear V2; you'll see that the Sony tries to shoot at 1/500 to lower panning blur.

Panoramas are good, but not as good as from iPhones.

The Sony panoramas have lower resolution, require a lot of mechanical shutter clicking, don't stitch themselves together as well, and work only in fixed widths (angles). If you don't move exactly as Sony wants you to, you get dark gray on the side of your image:

Bad panoramic shot: The RX100 gave up before I panned as far as it wanted me to, and simply recorded gray where it should have continued to record a panorama.

 

Playback

The image rotates with the camera on playback, just like an iPhone; hooray!

One thing that doesn't work is if you zoom into a vertical shot: it will change rotation to the wrong way if you're holding the camera vertically! I presume Sony may fix this with time.

 

LCD

The screen can tilt up or down, but cannot swing left or right.

The LCD is anti-reflection coated.

 

Power

Battery life is swell. I make 250 to 550 shots in a day, and even with an off-brand battery the meter still reads roughly half full. (look out; when the meter says half full it usually means soon dead.)

It charges in the camera via USB. The power button has a tiny, dim amber LED to indicate charging, which turns off when done. It's green when turned on.

Since it charges via USB, it's easy to charge it from anything from a PC, wall plug, USB power stick, solar panel or rental-car USB jack. USB is everywhere!

Full charge time is rated 4 hours.

The battery arrived mostly charged.

There is a simple battery-charge icon, but no percentage indicator.

Considering that Sony has been an innovator in batteries for many decades and pretty much invented the first percentage gauge for lithium batteries, it's weird that this camera's battery gauge is so primitive. There's no percentage indicator and the basic bar graph seems just to be a voltage meter that varies with load.

 

Clock Accuracy

Every sample will be different, but mine is poor.

My sample gains 2 seconds per day, or 30 seconds per month, which is fair to poor. I have mechanical watches that keep better time than this.

The reason this is important is that when you shoot multiple cameras on a job, combine them into the same folder and then sort by create date so you can see all the things shot at the same time; you lose synchronization between cameras.

 

Data

JPGs are coded efficiently, but otherwise data is handled poorly.

Cards are not formatted properly. They are formatted as "NO NAME," not as SONY_RX or similar.

New cards require you to let the camera diddle around creating a "picture registry" in the card.

It takes a long time to format a card.

Vertical shots are not really rotated; they are merely flagged hoping that your software will recognize the flag and rotate it.

The automatically-selected ISO in Auto ISO reads perfectly in Phase One Media Pro.

It's easy to set it to make a new folder automatically for each day.

I set my RX100 to add my copyright information to each file.

Cards are loaded with junk folders making it more complex to find the file in which your images lie to download them. Worse, videos are hidden in a different folder, so I actually forgot to download them at times!

Video files paradoxically are named MAHxxxxx.MP4 and have a ghost .THM file along with them.

Video files are hidden in the NO NAME > MP_ROOT > 100ANV01 folder. Good luck!

 

Durability

The RX100 IV is made in China for light duty. Consider it as an expendable, replacing it after a year of hard pro shooting with the next version — after which you'll have racked up enough great photos to pay for this little toy ten times over.

The corners of mine quickly wore from black to silver with use.

The pop-up finder is cheesy; I had the rear section pull out once. Therefore I'm always checking that it's still on, and have to keep pulling it out to keep it in focus. Pull too hard, and it pulls apart.

 

Compared         top

Sample Image Files   Intro   Specs   USA Version

Performance   Compared   Usage   Recommendations   More

 

NEW: All Sony Cameras Compared

 

Versus the Sony RX100 Mark V

The newer Sony RX100 Mk V is the same thing, with faster autofocus and frame rates. Considering that the Mk IV's autofocus and frame rates are also ultra fast, I wouldn't worry about it.

They have the same lens, resolution, size, weight and everything else.

The Mk V's frame rate is 24 FPS, and the Mk IV's is 16 FPS; either of which is more than I'd ever need in a pocket camera.

 

Versus the Sony RX100 Mark III

The only real difference between the Mark IV and Mark III is $200.

This Mark IV adds only minor tweaks to the perfectly good RX100 Mk III.

Some of the tweaks are:

4k video added.

16 FPS, up from 10 FPS, in still shooting.

Slightly sharper electronic finder with more pixels.

Insanely high video frame rates for slo-mo, but these are sometimes at lower resolution.

The image sensor is slightly different.

The Mark IV lets you set it so it doesn't turn off when the finder is pushed-in, if you so desire.

 

Versus the Fujifilm X-T10 and 16-55mm f/2.8

The tiny Sony RX100 Mk IV is much better than my X-T10 and 16-55/2.8 combo!

The Sony images just look better: they are in better focus, and their exposure and color are better.

While they do the same thing on paper and the much larger sensor of the X-T10 gives a huge advantage in the lab at high ISOs, my RX100/4 shoots much faster, the pictures look much better, and the RX100 costs half as much and weighs much, much less! The RX100 is a dream to carry everywhere, while the X-T10/16-55/2.8 combo is an albatross.

My X-T10 / 16-55/2.8 combo doesn't work as well, with slower focus, less accurate metering, and less vivid images for photos of places and things. All my RX100 shots have perfect exposure with no fiddling, while my X-T10 shots just aren't as good.

The RX100 has memory ability to recall the complex combinations of settings I need for the different kinds of subjects I shoot. The X-T10 has some "preset memory" ability, but those memory banks do not save or recall what I need.

Sure, at ISO 12,800 the Fuji has a little more detail, but who cares if it's not in perfect focus? The Sony has the edge on sharpness in real life because its small sensor uses shorter lenses (3x crop factor) which have much deeper depths of field. The Sony does a great job of making great pictures with the noisy data that comes off the sensor; I have no problem publishing its ISO 12,800 shots.

Oddly Auto ISO in the Sony lets it go to ISO 12,800, while Auto ISO in the Fuji only goes to ISO 6,400, so shooting outdoors at night this weekend I had to set the Fuji manually to 12,800. It really slows down my shooting when I have to stop and reset the ISO depending on the direction I'm pointing my camera.

The Sony has the ability to make highly saturated images, while the softer pallet hard-burned into the Fuji line I only like for people pictures. For thing pictures, I have to goose-up the saturation from my Fuji images later. Fuji's "Velvia" simulation modes are poor, while Sony's Vivid and +3 saturation settings look great.

The Sony handles, focuses, sets and shoots so much faster than the clumsy Fuji. The Sony has much better fill-flash performance, especially because the Sony syncs at 1/800 and the Fuji only at 1/180, so the Sony has much more range in daylight. (Of course the X100T syncs at 1/2,000, but that's a very different camera.)

Sure, the X-T10/16-55 is a "better camera" because it's big and expensive, yet the Sony pocket camera is easier to carry and use and takes better pictures. The X-T10 is great if you want to use other lenses with it, but if you do, I always suggest stepping up to a real DSLR instead.

 

Versus the Fujifilm X100T

The Fuji X100T continues to reign as the world's best digital camera, period. It's a tougher, better made camera with a much larger sensor and a faster lens.

The Sony RX100 is a pocket camera with a small ("one inch," 3x crop factor) sensor and not as good in low light, while the X100T is a serious camera with a full-sized 1.5x cropped DSLR sensor with four times the sensor area of the Sony.

The Sony RX100 is lightweight Chinese-made pocket camera for casual use, while the MADE-IN-JAPAN Fuji X100T is a very serious piece of photographic iron — that's also super small.

The X100T has a faster fixed f/2 lens. The Sony only has a "sucker" f/1.8 aperture. It's only f/1.8 at its very widest setting; every other zoom setting is slower. It's f/2.8 at every setting from 11.7mm (32mm eq.) and longer, which is almost all of its range. Sony's f/1.8 number is only to fool the suckers; at 35mm equivalent, the Fuji is f/2 while the RX100 Mk IV is only f/2.8!

 

Usage         top

Sample Image Files   Intro   Specs   USA Version

Performance   Compared   Usage   Recommendations   More

 

Carrying

It has no real strap lugs. It has two little niplets, one on each side, that accept the threads from a wrist strap.

It comes with two niplet adapters. Each has a thread loop that can wrap throgh each camera niplet, and the other side of each is connected to a metal cutout for a flat strap. Therefore with the two included niplet adapters you can attach the RX100 IV to a regular webbed strap, just like a Canon DSLR.

I use an American-made Op/Tech sling strap ($12) that connects to one niplet. It lets me carry my RX100 around my neck and shoulder for instant use.

If I need a little belt case — or a case to protect the RX100 when I throw it in my luggage — I use the Pearstone Onyx 230 ($11). I let the Op/Tech sling strap hang out of the case.

 

Power

For vacation use, I always had enough charge for the day on one battery. It's always a good idea to carry a spare, charged NP-BX1 battery.

In fact, even with a 3rd-party Watson-brand battery I always had more than enough power. This battery comes in a little plastic case, so it's safe to carry everywhere in your pocket. It's rated a little less than the Sony battery but half the price. I couldn't wear one out even with a full day of shooting.

I brought a Watson-brand charger because it also has a USB socket. I can charge one battery in the Watson charger, and charge the other one in the camera with a USB cable plugged into the side of the charger! This uses only one power outlet to charge both at the same time, which may be the only outlet you get when traveling with your family in one motel room.

Better, the Watson charger comes as a kit with a battery for $5 less than buying them separately.

 

Lens Ring and Zooming

At its default, the ring at the base of the lens changes exposure combinations in Program mode.

The zoom lever at the shutter button only motors the lens to fixed zoom settings. I instead program the ring around the lens to zoom it, and now and it zooms essentially continuously.

Don't set this ring to exposure compensation because it's always getting knocked. I had my ring first set to compensation, and it was always moving by itself and malexposing my pictures.

 

Memories

Here's how and why I set my memories.

Each memory also recalls your zoom setting, so I set mine about midway between tele and wide so I'm at a normal setting at first.

Memory Setting

MR1

MR2

MR3

Subject

Places & Things

People

Sports & Action

Resolution

High

low*

low*

Color Saturation

extreme

moderate

moderate

Auto ISO minimum speed

Vary automatically with zoom setting; typically 1/8 at wide and 1/30 at tele

1/125 to freeze people

1/250 or 1/500 to freeze action

AF mode

AF-S

AF-C

AF-C

Advance mode

Single Shooting

Single Shooting

Continuous Shooting

* With modern cameras, low is about 5-6 MP, which is more than enough for anything and increases my workflow speed and throughput.

When you change anything after you've recalled a memory setting, it stays chenged until you recall another setting. Turning the RX100 IV off and on won't reset the recalled memory setting.

 

Hints

Sony's menu system is poor, so you'll wind up erasing and resetting these by accident for a while until you discover that SELECT REGISTER really means ERASE MEMORY.

If you're trying to recall a setting, only press things that say RECALL MEMORY. Be sure it says RECALL, or you'll erase your carefully set settings in one click.

 

Programming the Fn menu

You can program which items appear in the 12 boxes above. Sony's menu system is so awful that I've long forgotten how I did it or what they called them (try looking in the Gear 5 menus), but when you do find this option, you can set the function of each of these 12 spots.

Now when you tap the rear Fn button, this appears and you can set these functions quickly.

 

ND Filter

When left at its default of AUTO, the ND filter kicks in in daylight, and you're suddenly shooting at f/4 at 1/125 when you could be at f/5.6 at 1/500.

This was driving me nuts until I realized that it was doing this. I suggest setting the ND filter to OFF instead of leaving it on Auto.

 

Displays

Press the rear DISP button while either the rear LCD or the finder are active to select among their various display options.

The LCD and finder may be set to different kinds of displays, and each remembers your setting as you use the other.

 

Playback

Just hold the PLAY button for a few seconds and it will wake directly in play mode without needing to erect the lens.

 

Video Files

Video files are hidden in the NO NAME > MP_ROOT > 100ANV01 folder.

Be sure to make a point of looking there for every download, otherwise you may erase your card before you get your video files, since they are in a completely different place from your pictures!

 

Recommendations         top

Sample Image Files   Intro   Specs   USA Version

Performance   Compared   Usage   Recommendations   More

I review loads of cameras. The RX100 IV stands out from all the rest because of how many great pictures I can make with it in such a short period of time, and how easy it is to do this.

Unlike many more expensive cameras, every shot from my RX100M4 is perfectly exposed, sharp and has great color — something that usually requires several fiddly attempts to get right with my LEICAs and DSLRs.

The RX100 Mk IV is a fantastic point-and-shoot camera that quickly and easily makes great photos in any light, and its larger sensor gives sharper, cleaner images than cell phones or most other pocket cameras.

Better than most cameras, no one takes a point-and-shoot seriously. If you need to photograph sensitive people, things or locations, people are paranoid of cell phone cameras and DSLRs, but with this little gem, no one will notice. You'll get pro shots and no one will be the wiser.

If you think you want one, get one. This is a very popular camera for very good reasons.

If you find my work and samples here helpful, my biggest source of support for this free website is when you use these links to get yours at B&H as I did, or at Adorama or at Amazon.

When you use those or any of these links to approved sources when you get anything, regardless of the country in which you live, it helps me keep adding to this free website — but I receive nothing for these efforts if you take the chance of buying elsewhere. Sony doesn't seal its boxes so you have no idea if you're actually getting a used product if you risk buying at retail. Never buy at retail.

 

More Information         top

Sample Image Files   Intro   Specs   USA Version

Performance   Compared   Usage   Recommendations   More

 

Sony's RX100 Mk IV User Manual.

 

Help me help you         top

I support my growing family through this website, as crazy as it might seem.

The biggest help is when you use any of these links to approved sources when you get anything, regardless of the country in which you live. It costs you nothing, and is this site's, and thus my family's, biggest source of support. These places have the best prices and service, which is why I've used them since before this website existed. I recommend them all personally.

If you find this page as helpful as a book you might have had to buy or a workshop you may have had to take, feel free to help me continue helping everyone.

If you've gotten your gear through one of my links or helped otherwise, you're family. It's great people like you who allow me to keep adding to this site full-time. Thanks!

If you haven't helped yet, please do, and consider helping me with a gift of $5.00.

As this page is copyrighted and formally registered, it is unlawful to make copies, especially in the form of printouts for personal use. If you wish to make a printout for personal use, you are granted one-time permission only if you PayPal me $5.00 per printout or part thereof. Thank you!

 

Thanks for reading!

 

 

Mr. & Mrs. Ken Rockwell, Ryan and Katie.

 

Home  Donate  New  Search  Gallery  Reviews  How-To  Books  Links  Workshops  About  Contact

www.kenrockwell.com

Sony DSC-RX100 IV Cyber-shot Digital Camera B&H Photo Video

 • Sony A7RII, RX100IV & RX10II: Just Announced in 60 Seconds
 • Super Slow Motion - Apple/Waterballoon
 • Super Slow Motion - Insect
 • Super Slow Motion - Seagull

The Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV Digital Camera is a versatile and advanced point-and-shoot featuring a large 20.1-megapixel 1" Exmor RS CMOS sensor to produce high-resolution still imagery and 4K video. This sensor's construction utilizes a stacked backside-illuminated design to improve clarity and image quality when working in dimly-lit conditions as well as to increase its sensitivity to a native ISO 12,800. By completely placing the camera's photodiodes over the sensor's processing structure, the light-gathering ability of the Exmor RS CMOS sensor is further improved over previous backside-illuminated devices and faster image processing capabilities are added as well. 16 fps of continuous shooting is made possible as well as UHD 4K movie recording with the option of Super Slow Motion frame rates of up to 960 fps. Also benefitting the performance of this sensor is the BIONZ X image processor, which helps to produce images with smooth quality and tonal gradations.

To make ultra-high definition video captures convenient, short 4K clips of up to five minutes can be recorded with no line skipping or pixel binning as well as with minimal moiré and visual aliasing. The Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV Digital Camera is NTSC and PAL switchable, while utilizing the XAVC S format to maximize high-bitrate shooting up to 100 Mbps for professional-quality video. When recording, creative potential is further extended with the ability to capture Super Slow Motion High Frame Rate movies at up to 40x slower than real time. These slow motion clips are recorded at 960 fps, 480 fps, or 240 fps and can then be played back at 1920 x 1080, in 60p, 30p, or 24p, when the camera is set to NTSC. For PAL, slow motion clips are recorded at 1000 fps, 500 fps, or 250 fps and can then be played back at 1920 x 1080, in either 50p or 25p. While recording at video resolutions lower than 4K, such as Full HD 1920 x 1080p, video clips up to 29 minutes in length can be saved.

The Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV Digital Camera's enhanced Exmor RS CMOS sensor also helps to supplement the camera's top mechanical shutter speed of 1/2,000. It does so by enabling electronic shutter speeds of up to 1/32,000 second which minimizes distortion caused by "rolling shutter" which can become apparent when shooting fast moving subjects. Additionally, this high-speed shutter provides the ability to shoot photos with defocused backgrounds even while using large aperture settings under very bright lighting conditions. This is achieved by a combination of the 1/32,000 second electronic shutter speed and a built-in, three-stop ND filter that allows photos to be shot under extremely bright light at a maximum of EV19 with a fully open aperture setting. The built-in Zeiss Vario-Sonnar T* 2.9x zoom lens provides a 35mm-equivalent focal length range of 24-70mm, covering wide-angle to portrait-length perspectives to suit working in a wide variety of environments. An f/1.8-2.8 maximum aperture benefits working in low lighting and controlling focus throughout the zoom range. Optical SteadyShot image stabilization is also available to help minimize the appearance of camera shake when working in dimly-lit conditions and with greater zoom magnifications. The lens also features a Zeiss T* anti-reflective coating, which helps to reduce surface reflections, lens flare, and ghosting in order to produce imagery that is rich in contrast and clarity.

Complementing the imaging capabilities of the RX100 IV is a sleek body design featuring both an electronic viewfinder and an LCD screen. The 0.39" 2,359k-dot SVGA OLED Tru-Finder has provides a bright, clear means for eye-level viewing. It features a unique pop-up mechanism that helps to maintain the compact form factor of the camera when carrying or if preferring to work with the rear screen. The 3.0" 1,229k-dot Xtra Fine LCD incorporates WhiteMagic technology for easier visibility in bright conditions and its tilting design permits greater usability from high, low, and front-facing angles. Furthermore, built-in Wi-Fi connectivity with NFC allows instant image sharing to, as well as remote camera control and monitoring from, linked mobile devices.

www.bhphotovideo.com

Sony DSC-RX100M4 Dijital Fotoğraf Makinesi Fiyatı

www.hepsiburada.com

Sony DSC-RX100M4 Dijital Fotoğraf Makinesi

Görüntü

Piksel

Etkin: 21.0 MegapixelEfektif: 20.1 Megapixel

Sensor

1" (13.2 x 8.8 mm) CMOS

Dosya Formatları

Fotoğraf: JPEG, RAWVideo: AVCHD Ver. 2.0, MP4, XAVC SSes: AAC LC, AC3, Dolby Digital 2ch, Linear PCM (Stereo)

Maksimum Çözünürlük

20 MP: 5472 x 3648

Görüntü Oranı

1:1, 3:2, 4:3, 16:9

Görüntü Sabitleyici

Optik

Renk Uzayı

sRGB, Adobe RGB

 

Optik

Lens

Carl Zeiss Vario-Sonnar, 9 grupta 10 eleman9 Asferik EFL: 8.8-25.7mm (35 mm eşdeğeri: 24-70mm)Diyafram: f/1.8 (W) - 2.8 (T)

Zoom

Optik: 2.9xClear Image Zoom: 5.8xDijital: 11x

Fokus Aralığı

Geniş: 1.97" (5 cm) - SonsuzTele zoom: 11.81" (30 cm) -Sonsuz

 

Pozlama Kontrolü

ISO Hassasiyeti

Otomatik, 125-12800 (Arttırılabilir: 80-12800)

Shutter

Tip: MekanikHız: 4 - 1/2000sn Otomatik Modda Tip: MekanikHız: 30 - 1/2000sn Program Modunda

 Tip: MekanikHız: 30 - 1/2000sn Manuel Modda

Tip:Mekanik

 Hız: 30 - 1/2000sn Diyafram Öncelikli ModdaTip:MekanikHız: 30 - 1/2000sn Enstantane Öncelikli ModdaTip:ElektronikHız: 4 - 1/32000sn Otomatik Modda

Tip: ElektronikHız: 30 - 1/32000sn Bulb ModundaTip: ElektronikHız: 30 - 1/32000sn Program ModundaTip: ElektronikHız: 30 - 1/32000sn Diyafram Öncelikli ModdaTip: ElektronikHız: 30 - 1/32000sn Enstantane Öncelikli Modda

Pozlama Ölçümü

Merkez Ağırlıklı, Çoklu, Spot

Pozlama Modları

Modlar:Diyafram Öncelikli,Akıllı Otomatik, Manuel, Hafızalı Kullanıcı, Video, Panoramik Çekim, Program, Sahne Öncelikli, Enstantane Öncelikli, Superior Auto

Çekim Modları

Anti-Titreşim ModuHavai FişekYemekGece Elde ÇekimYüksek HassasiyetManzaraMakroGece PortreGeceHayvan PortreSporGünbatımı

Beyaz Ayarı

Oto, Bulutlu, Renk Isısı Filtreleri,Ayarlanabilir, Günışığı, Flaş, Floresan (Soğuk Beyaz), Floresan (Gün Işığı Beyazı), Floresan (Günışığı), Floresan (Sıcak Beyaz), Tungsten, Gölge

Seri Çekim

16.0 fps e kadar 20.1 MP’de

Geri Sayım

10 Sn, 5 Sn, 2 Sn

Uzaktan Kumanda

Opsiyonel

 

Flaş

Flaş Modları

OtoAçıkKapalıRear SyncKırmızı Göz DüzeltmeYavaş Senkron

Gövdede Flaş

Var

Etkin Flaş Mesafesi

Geniş: 1.31 - 33.46' (0.4 - 10.2 m)Tele: 1.31 - 21.33' (0.4 - 6.5 m)

 

Kayıt Ünitesi

Hafıza Kartı Tipi

Memory Stick DuoMemory Stick Pro DuoMemory Stick PRO Duo (High Speed)Memory Stick PRO HG-Duo SDSDHCSDXC

 

Kayıt

Video Kaydı

Var, NTSC/PAL

Çözünürlük

3840 x 2160p: 30 fps, 25 fps, 24 fps1920 x 1080p: 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps1920 x 1080i: 60 fps, 50 fps1280 x 720p: 30 fps, 25 fps1920 x 1080p: 240 fps, 480 fps, 960 fps1824 x 1026p: 240 fps, 480 fps, 960 fps1676 x 566p: 240 fps, 480 fps, 960 fps1920 x 1080p: 250 fps, 500 fps, 1000 fps1824 x 1026p: 250 fps, 500 fps, 1000 fps1676 x 566p: 250 fps, 500 fps, 1000 fps

 

Video

Video Klip Uzunluğu

29 Dakikaya Kadar

Ses Kaydı

Dahili Mikrofon ile Stereo

 

Vizör/Ekran

Vizör Tipi

Elektronik

Dioptri Ayarı

- 4 ile +3 m

Vizör Kapsama Alanı

100%

Ekran

3.0" LCD Hareketli (1,228,800 pixels)

 

Connectivity/System Requirements

Bağlantı Arayüz

HDMI D (Micro), Micro-USB, USB 2.0

Wi-Fi

Var , 802.11b/g/n Gövdede

 

Güç

Batarya

1x NP-BX1  Lithium-Ion Batarya , 3.6 VDC, 1240 mAh

AC Adaptörü

AC-UB10C

 

Boyutlar

Ölçüler (UxYxG)

4.0 x 2.4 x 1.6" / 101.6 x 61.0 x 40.6 mm

Ağırlık

10.51 oz / 298 g Batarya ve Hafıza Kartı dahil

 

Sony RX100 IV Review

Although Sony has already made the fourth iteration of its RX100 camera, sadly, I have not had a chance to test and review any of the earlier models. After the Sony RX100 IV was announced, I told myself that I had to give this camera a try. Partly because our readers have been asking about it and partly because it looked like a killer camera based on its long list of features. Right before my trip to Death Valley, I was able to obtain this little monster of a camera for a real field test. I am really glad I did, because I have been really impressed by the Sony RX100 IV – it turned out to be the best pocket-friendly point and shoot camera I have used to date. Let’s take a look at this camera in more detail and see what it has to offer in its tiny body.

While driving through southwest US, taking the route from Colorado to New Mexico, then to Arizona and lastly to California, I had a chance to visit a number of hot spots like Bosque del Apache, White Sands National Monument, Saguaro National Park, Joshua Tree National Park and finally Death Valley National Park. Throughout my 4300 mile drive, I shot with a number of different cameras, but one camera that always stayed with me in my pocket was the Sony RX100 IV. It was so lightweight and compact, I often forgot that I even had it with me.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 10.42mm, ISO 200, 1/8, f/8.0

Thanks to the lens-based image stabilization, aside from a couple of instances, I practically always shot the RX100 IV hand-held, even in low-light situations. The images looked great on the LCD and once I started looking at them on my laptop that I was traveling with, I was pretty surprised by the results I was getting. Photographs appeared very crisp thanks to the optically excellent Zeiss lens (24-70mm equiv), and noise levels, dynamic range and colors looked better compared to what I had previously seen from a one inch sensor.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 23.53mm, ISO 125, 1/200, f/5.6

1) Sony RX100 Specifications

Main Features:

 • 20.1 MP Stacked CMOS image sensor
 • Contrast Detection AF System
 • 4K movie recording up to 30 fps
 • Slow motion movie recording up to 1000 fps
 • Battery life for up to 280 shots
 • Tiltable 3″ LCD (+180°/-45° movement)
 • 2.36 Million dot OLED viewfinder
 • Up to 16 fps continuous shooting
 • WiFi with NFC Capability
DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 14.1mm, ISO 125, 1/400, f/5.6

Detailed technical specifications for the Sony RX100 IV are available at Sony.net.

2) Sony RX100 I vs II vs III vs IV Comparison

Before we discuss camera features, let’s do a quick revision of all the feature changes we have seen in the RX100-series cameras. With all the RX100 iterations still available for purchase today, one might be wondering what differences there are between them and what gains one would have by going with the latest and greatest. Below is a detailed table that shows all the key differences between the RX100-series cameras:

SpecificationSony RX100 ISony RX100 IISony RX100 IIISony RX100 IV
Announcement Date06/06/201206/27/201305/28/201406/10/2015
Sensor TypeCMOSBSI CMOSBSI CMOSStacked CMOS
Sensor Resolution20.2 MP20.2 MP20.1 MP20.1 MP
Sensor Size13.2 x 8.8mm (1″)13.2 x 8.8mm (1″)13.2 x 8.8mm (1″)13.2 x 8.8mm (1″)
Native ISO Range125-6400160-12,800125-12,800125-12,800
Image ProcessorBionzBionzBionz XBionz X
Lens Focal Length10.4-37.1mm10.4-37.1mm8.8-25.7mm8.8-25.7mm
Focal Length in 35mm Equiv28-100mm28-100mm24-70mm24-70mm
Lens Aperturef/1.8-f/4.9f/1.8-f/4.9f/1.8-f/2.8f/1.8-f/2.8
Integrated ND FilterNoNoYesYes
Maximum Shutter Speed1/2000 sec1/2000 sec1/2000 sec1/32000 sec
Startup Time2.8 sec2.8 sec2.0 sec2.0 sec
Anti Distortion ShutterNoNoNoYes
Auto ISO Min Shutter SpeedNoNoNoYes
EVFN/AOptional1.44 Million Dot EVF2.36 Million Dot EVF
Flash HotshoeNoYesNoNo
Built-in FlashYesYesYesYes
Continuous Shooting Speed10 fps10 fps10 fps16 fps
Buffer Size13 JPEG / 13 RAW13 JPEG / 13 RAW48 JPEG / 26 RAW48 JPEG / 26 RAW
LCD Screen3.0″ Fixed3.0″ Tilting, +90°/-40°3.0″ Tilting, +180°/-45°3.0″ Tilting, +180°/-45°
Video Recording1080p, up to 50 fps1080p, up to 60 fps1080p, up to 60 fps4K, up to 30 fps
Slow Motion VideoN/AN/AYes, Up to 120 fpsYes, Up to 1000 fps
Built-in WiFiNoYesYesYes
Battery Life (CIPA)330 shots350 shots320 shots280 shots
Weight240g281g290g298g
Size102×58×36mm102×58×38mm102×58×41mm102x58x41mm
Current Price (as of 01/30/2016)$398$498$748$948

The above table was borrowed from the Sony RX100 Comparison article that we published a few days ago. The darker blue color represents feature superiority, whereas the light red color represents lack of a key feature.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 14.5mm, ISO 125, 1/640, f/5.6

As expected, the latest and greatest RX100 IV has the best overall specifications and performance when compared to its predecessors. However, at nearly $1K, it is certainly not an easy pill to swallow. If 4K video and slow motion are the features you have no interest in, then you could save around $200 by going with the RX100 III. The first two are of amazing value at $400 and $500, but lack of EVF, narrower angle of view on the short end, less versatile LCD screen and inferior image quality might be a bit too much to lose in comparison. For me personally, the improved AF performance, superior image quality, ability to set minimum shutter speed on Auto ISO, ability to shoot 4K video and 1000 fps slow motion video on the RX100 IV are all important features that I would probably be willing to pay the extra $200 for.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 20.81mm, ISO 125, 1/200, f/5.6

3) Sensor, Dynamic Range and Image Quality

With the RX100 IV, Sony made quite a few important changes to the sensor design. When compared to its predecessors, the RX100 IV has the new stacked “Exmor RS CMOS sensor” technology, which differs from conventional CMOS designs by offering 5x faster readout speeds. Here is a comparison between a conventional and a stacked CMOS sensor:

Thanks to the faster sensor readout, it was possible to not only allow capturing 40x super slow motion footage, but also allow capturing images without any visible distortion, a feature that Sony labeled as “Anti-Distortion Shutter”:

Basically, this new design takes care of the “rolling shutter” issue that you would normally see on other cameras. Sony engineers were also able to push for insanely fast shutter speeds of 1/32,000 of a second, allowing extremely fast action to be captured with the camera – a feature previously seen only on higher-end mirrorless cameras. Also, it opens up opportunities for shooting at maximum aperture in bright sunny days without worrying about overexposing the image. In contrast, all previous generation RX100 cameras were limited to just 1/2000 of a second shutter speed.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 13.16mm, ISO 200, 1/15, f/4.0

In terms of image quality, the RX100 IV surely does not disappoint – it has one of the best 1″ sensors around. Its performance is superb at base ISO of 125, with low noise levels, respectable dynamic range and excellent colors. As you can see from the images in this review, I was able to squeeze quite a bit of juice from RAW images in post, which shows just how far Sony was able to push the 1″ sensor in this camera.

With a resolution of 20.1 MP, you will get a lot of detail in images, which was something I definitely appreciated when shooting landscapes. 20.1 MP yields image dimensions of 5,472 x 3,648, which almost seems like too much for such a small sensor – that’s more than what we have seen from all of Nikon’s high-end CX cameras, including the Nikon 1 V3. While higher resolution typically results in more noise at pixel level, it also opens up opportunities for down-sampling. I re-sized all images posted in this review to 2,048 pixel long dimensions, which helped clean up quite a bit of the noise that resulted from recovering data from RAW images. In cases where I saw excessive noise, I applied a single pass of noise reduction before down-sampling, which made images look pretty clean. Note: if you see any artifacts in images, those are most likely coming from JPEG compression.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/400, f/6.3

Dynamic range performance is also impressive. I was able to recover a lot of highlight and shadow details from RAW images, particularly in situations when dealing with sunrise and sunset times, where the sky has a drastically higher brightness level compared to the foreground. In short, there is a lot of legroom to work with in those 20.1 MP RAW files!

Similar to other Sony cameras, the Sony RX100 IV produces natural-looking colors that are easy to work with in post-processing. Both Adobe’s ACR and Lightroom already have camera profiles for the RX100 IV, so you can easily utilize such presets as Standard, Vivid and Landscape, allowing you to make quick adjustments that somewhat resemble camera presets (see this article for more information).

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/100, f/5.6

4) Camera Construction and Handling

The Sony RX100 IV is made in China, but its build quality is excellent. Featuring aluminum construction with some plastic parts, the RX100 IV does not have the same plastic feel as most other point and shoot cameras – it feels solid and rather heavy for its compact size. With its relatively small dimensions of 102x58x41mm, the camera is easy to handle for small to average size hands. However, for those with large hands, the camera and its buttons might be a bit too small for proper handling – the On/Off button, along with all the back buttons are all rather tiny. Sony decided to move with a large LCD screen at the expense of larger controls. Sadly, aside from a small rubber area on the back of the camera, Sony has not incorporated any kind of grip or rubber material to hold on to when hand-holding.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 16.17mm, ISO 125, 1/160, f/5.6

The first time I got the camera out of the box, I got nervous that I would eventually drop the camera somewhere, if I relied on holding it just with my right hand. While Sony sells the AG-R2 attachment grip for just $15 and there are plenty of great third party options available, I wish Sony either included the grip with the RX100 IV (especially given the high price tag of the camera), or had a rubber grip built into the camera chassis. Without the grip, you will always have the feeling that the camera might just slip off your hands.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/160, f/5.6

When the camera is powered on, it extends by another 35mm to start at its shortest focal length (approx 24mm equiv). As you zoom in with the dial on top of the camera, the lens retracts a bit, reaching the shortest length at around the 50mm mark, then extends a bit again towards 70mm – a similar behavior we see on most 24-70mm zoom lenses.

The top of the camera has a flat, fairly straightforward design:

The left side is where the camera houses the pop-up high resolution electronic viewfinder (EVF). To get the EVF to come up, you have to push down the “Finder” lever on the side of the camera. As soon as the viewfinder comes up, the camera automatically powers on, which is nice. However, there is a small “gotcha” here. If you don’t read the manual, you might not know that you have to extend the rear of the EVF for it to properly function. This happened to me when I first tried to use it – I could not understand why it was all blurry. Then I looked at the side and after seeing a small white arrow, I realized that the rear EVF piece had to be pulled manually. Once it was fully extended, life was good and the viewfinder turned crisp.

The nice thing about the pop-up viewfinder, is that it is also customizable for those who wear glasses. There is a diopter adjustment on the top of the EVF extension piece, so if the image in the EVF looks blurry, you can use it for fine tuning. Another neat feature is that when you are done shooting, you can simply pop the EVF back into the camera, which will automatically retract the lens and turn off the camera (behavior that can be turned off in the camera menu).

The built-in pop-up flash is also triggered with a manual flash lever pull on top of the camera. The flash unit is obviously tiny and really does not do much to light up a room, but can be somewhat useful when photographing a subject at close distances. It could be useful as fill-flash, but to be honest, I would much rather prefer a hot shoe that could be used with on-camera and off-camera flash triggers. Sony incorporated a hot shoe in the RX100 II, but it was removed from the subsequent models in favor of the EVF and the built-in flash.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/400, f/5.6

The lens zoom dial and the shutter release button sitting on top of the dial are easy and intuitive to use in the field, but I am not so sure about the On/Off button. I wish Sony came up with a way to move it to a larger switch instead, perhaps located on the front of the camera. In contrast, the PASM dial is nice and big, allowing camera modes to be quickly selected by moving the dial with the thumb. By default, the camera will display an image with descriptive text when switching modes, whether you are looking at the rear LCD or the viewfinder, which is nice.

The back of the camera is predominately occupied by the large 3.0″ LCD, which looks enormous when compared to the controls on the right side of the camera:

The LCD can be tilted 180 degrees upwards and 45 degrees downwards. At its 180 vertical position, the LCD automatically flips the image, allowing one to take selfies. While I certainly love the fact that the screen is as big as what we normally see on much larger cameras, I wish Sony left a bit more space for the controls to the right of the screen. As I have already pointed out above, the buttons are certainly not for those with large fingers. The four control buttons sit very close to the rotary dial on the back of the camera, which can also create problems when wearing gloves. I found myself constantly taking off my gloves in cold weather in order to use the camera, because I would end up hitting wrong buttons.

If you have previously used a Sony NEX or Alpha-series E mount cameras, you won’t have to get used to the controls, because they are very similar. Except for the menu button, all the normal buttons like Function, Playback and Trash buttons are all located in their normal spots around the rotary dial.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 17.9mm, ISO 125, 1/640, f/5.6

As for weather sealing, although the Sony RX100 IV is not weather sealed, the camera does quite well in harsh conditions. Having primarily used it in the cold months of December and January, I let the camera freeze a few times in my pockets and it still kept on clicking. Aside from draining the battery quicker, I did not notice any serious issues with camera parts freezing and refusing to work. I would not leave the camera in rain or extreme humidity, but it seems like it could handle most weather conditions just fine.

5) Camera Menu System

Although the Sony RX100 IV is a point and shoot camera, nothing about its menu system fits the “point and shoot” name. Sony has been reusing the same, cluttered and hard to understand menu system in every modern digital camera and the RX100 IV is not an exception. In short, it is a real cluster of what feels like randomly placed menu items. This makes the RX100 IV not suitable for beginners, because they would easily get lost in this menu system. How bad is it? Well, the Playback tab alone has a total of 9 sub-menus! And there is practically no logic in the placement of menu items within these 9 sub-menus either. For example, the sub-menu number 8 has a “Movie” menu and right underneath there are settings for image stabilization (a.k.a. SteadyShot) and color space. Move over to sub-menu number 9 and the first menu item is “Micref Level”. What a heck is “Micref”??? It seems like Sony invented this word, because if I Google it, the first reference I find is a “database on micro-economic reforms MICREF”, after which the next references are to Sony menus. And it is not like Sony could not fit the word “Microphone” either, because the difference between “Micref” and “Microphone” is exactly 4 darn characters! Let’s see, while the first menu item is “Micref Level” (12 characters), the next menu item is “Wind Noise Reduct.” (18 characters). It is clear that the word “Microphone” would have fit the menu, but no, Sony must come up with their own jargon. And this kind of stuff is all over the place in the camera menu. Sony could not even come up with a way to consolidate Auto ISO minimum shutter speed into the ISO setting, so there is a separate menu just for that.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 25.7mm, ISO 200, 1/40, f/8.0

The good news is that once you get everything configured the way you want, you probably won’t need to access most of the menu options in the future, but the bad news is that if you lose those settings, you will have to start over by digging through the tons of menu options. I hope Sony figures out a way to simplify its menu system and make it user-friendly in the upcoming iterations of the RX100.

When it comes to overall responsiveness, the RX100 IV performs admirably. Throughout the time I used the camera, I do not remember encountering any serious lags or delays, which is something I certainly did experience on a number of other Sony mirrorless cameras before.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/200, f/8.0

6) Zeiss 8.8-25.7mm f/1.8-2.8 Lens

One of the advantages of compact cameras with built-in lenses, is that manufacturers can design lenses that are specifically optimized for that particular camera and its sensor size. In the case of the Sony RX100, the first two iterations of the camera featured a 28-100mm equivalent zoom lens, which had an aperture range of f/1.8 to f/4.9. While the lens was quite good, its performance was not as impressive towards the long end of the zoom range and the small aperture of f/4.9 proved to be quite limiting, especially in low-light environments. Starting from the RX100 III, Sony decided to change the lens out for a 24-70mm equivalent lens with an aperture range of f/1.8 to f/2.8. This was surely a welcome move for several reasons. First, those 4mm of wider coverage make a huge difference when one needs to fit more of the scene into the frame. Second, the reduced focal length range allowed Sony to design the lens with better overall performance, giving more even sharpness across the frame from 24mm all the way to 70mm. And lastly, the larger maximum aperture of f/2.8 at 70mm is not as limiting as f/4.9 anymore, which when coupled with the excellent image stabilization and Auto ISO capabilities allows the camera to be used hand-held in low-light environments, without blurring images due to camera shake. For me personally, shooting with a 24-70mm equivalent lens really hit home, because that’s the zoom range I use the most when shooting landscapes with my full-frame cameras.

Optically, the lens is very good. The extreme corners are a bit soft, especially at the long end, but it is not too bad. The camera does a great job at correcting distortion exhibited by the lens, so if you shoot JPEG, you will not see any signs of it. If you shoot RAW and use software like Lightroom, optical corrections will be automatically applied to all images, so you won’t have to worry about issues like distortion and chromatic aberration. However, if you use other RAW processing software, you might be surprised to see pretty hideous amounts of barrel distortion at 24mm and a bit of pincushion distortion towards the telephoto range. The same goes for chromatic aberration – it is very noticeable in uncorrected RAW files.

Take a look at the edited image below, with corrections already applied in Lightroom:

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/500, f/5.6

And here is that same image converted from RAW to TIFF with DCRaw, without any post-processing:

DSC-RX100M4 @ 8.8mm, ISO 125, 1/500, f/5.6

Pretty incredible to see how much can be addressed via software corrections!

When it comes to ghosting and flare, the lens does a pretty decent job at handling very bright objects in the frame such as the sun. However, if the light source is very bright, you might see discolorations and other artifacts in images. Take a look at the below image:

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/40, f/11.0

In the above case, we can see the effect of the red dot flare, which is practically impossible to fix in post-processing.

7) Autofocus / Manual Focus Performance and Metering

One of the reasons why it might be worth getting the RX100 IV over its predecessors, is its superior autofocus performance. While all iterations of the RX100 use contrast detection autofocus, the RX100 IV has the faster and the more sophisticated implementation of contrast detection, which is particularly noticeable when photographing subjects in Continuous Servo / AF-C mode. Despite the constant “probing” of focus, the camera does a fine job at tracking subjects. Speaking of probing, I thought that I could get the camera to stop probing for focus with “Pre-AF” menu setting disabled. While that certainly stops the constant focus re-acquisition, it does not stop the occasional “probing” in AF-S mode! That is something that really annoyed me. I don’t know why Sony needs to do this, but the only way to get the camera to stop this behavior, is to move the camera to “DMF” mode.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 24.47mm, ISO 125, 1/320, f/8.0

The 16 fps shooting speed of the camera is hard to fathom until you hear the camera fire away in “Speed Priority Continuous” shooting mode. Indeed, the camera is insanely fast when compared to most other cameras out there. However, there are a few limitations. First of all, you cannot really get to 16 fps when shooting RAW – the camera slows down its shooting speed significantly. Second, the buffer is pretty limiting, only able to sqeeze maybe 3 seconds of shooting total when shooting RAW (you can increase the shooting speed and the buffer by switching to JPEG though). Third, you need to be able to have fast enough shutter speed to be able to shoot fast bursts. Fourth, the fast fps shooting speed is only available in the specific “Speed Priority Continuous” mode, where the camera locks focus – you cannot get 16 fps in normal Continuous Shooting drive mode. And lastly, while the camera dumps images from the buffer into the memory card, some of the buttons like “Menu” and “Playback” become inoperable and the camera lags quite a bit.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 9.47mm, ISO 125, 1/160, f/8.0

Manual focus operation is intuitive and super simple. Once you switch the camera focus mode to Manual Focus (MF), all you have to do is rotate the focus ring on the lens. The moment you do that, the camera automatically zooms in to 8.6x zoom level and if you want to see what you are focusing on even closer, you can press the center button in the middle of the rotary dial on the back of the camera, which will zoom all the way to 17.1x zoom / pixel level. Personally, I practically never used manual focusing, because AF was good enough for what I used the camera for.

Overall, the camera focuses quickly and reliably in most conditions. In very low-light environments, AF speed and accuracy certainly do suffer, but that’s something we can expect from every camera…

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 19.67mm, ISO 200, 1/8, f/5.6

8) Movie Recording

The Sony RX100 IV is a very capable camera when it comes to shooting video. It can create high-resolution 4K footage with stunning detail, something we often don’t even see on much more expensive, higher-end cameras. While the RX100 IV limits 4K video recording to 5 minutes, I found it to be plenty for recording typical footage with the camera. Obviously, with such high throughput rates, the bigger issue is not the time limit, but the recording media – you need fast SD cards with plenty of storage to be able to shoot 4K. I have recorded a couple of videos of my family in 4K and I was quite pleased with the results. But the biggest surprise is not 4K for me personally – it is the ability to shoot slow motion video. That’s the real fun, because you can do all kinds of cool stuff with slow motion!

Take a look at the below slow motion videos that we recorded in a poorly lit indoor gym environment. In this first video, I am holding the paddles for a young Taekwondo fighter, who is performing continuous double kicks:

And in this one, yours truly is performing a quad kick on a target:

The camera only takes a few seconds to record actual footage, but as you can see, it can make pretty cool-looking videos that can be used for all kinds of fun!

9) Summary

As you can see from this review, the Sony RX100 IV is a little powerhouse that is not only capable of delivering outstanding image quality for its sensor size, but also superb 4K and slow motion video. Having been shooting with the RX100 IV for about two months now, I can say that I am surprised by how good this point and shoot camera really is. Thanks to its rich feature-set, solid construction and compact size, it is a pocket-able gem you can take literally everywhere, making it an excellent travel companion.

But the camera definitely has its faults. Without an accessory grip, it can easily slip and fall out of your hand, thanks to its flat anodized aluminum finish. Sony wants its customers to pay such a high premium on the RX100 IV and it still nickel-and-dimes with extra accessories that should have been included with the camera. What would it really cost Sony to include a plastic grip and a separate battery charger? This is quite frustrating and disappointing for us “consumers” and Sony needs to understand that such practices are not beneficial to the company in the long run.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 15.52mm, ISO 125, 1/13, f/8.0

Sony also needs to move towards providing better ergonomics and user experience, particularly when it comes to its menu system. The confusing, cryptic and hideous menus really need to go, especially from a point and shoot camera. If Sony wants to sell the RX100 IV to more people, it needs to make it a simpler camera to use for photographers of all levels. I am not necessarily suggesting to remove all the advanced options, as those can be great to have for those of us who understand how to use or customize them. But there are ways to group and separate simple functions from the advanced ones. If Sony engineers could come up with a way to do that, it would make their cameras much easier and more intuitive to use.

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 10.15mm, ISO 200, 1/13, f/11.0

Lastly, at $950 MSRP, the RX100 IV is not a cheap camera by any means. For that kind of price, one could buy an interchangeable lens mirrorless or DSLR camera with a larger APS-C sensor and a lens or two. Heck, for $1K, one could even get a used full-frame camera, which definitely makes it a tough buy for many of us – after-all, it is still a point and shoot camera! For this reason, I would personally wait until Sony releases its next generation RX100 V. Once that happens, it should lower the price of the RX100 IV by a few hundred dollars and if you catch good sales during holidays, you might get even a better deal.

Overall, despite its list of shortcomings, the RX100 IV is a camera I would not hesitate to recommend to our readers, especially if budget is not an issue. Aside from my iPhone, it is probably the only camera on the market that I would be willing to carry in my pocket when traveling.

10) Where to Buy

B&H is currently selling the Sony RX100 IV for $948 (as of 02/12/2016).

11) More Image Samples

DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/500, f/5.6DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/8, f/11.0DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/400, f/5.6DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/400, f/5.6DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.82mm, ISO 125, 1/25, f/5.6DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 16.17mm, ISO 125, 1/60, f/5.6DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 9.61mm, ISO 125, 1/60, f/5.6DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 17.49mm, ISO 125, 1/6, f/8.0DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 8.8mm, ISO 125, 1/400, f/8.0DSC-RX100M4 + 24-70mm F1.8-2.8 @ 20.81mm, ISO 125, 1/80, f/5.6
Sony RX100 IV
 • Optical Performance
 • Features
 • Build Quality
 • Focus Speed and Accuracy
 • Handling
 • Image Stabilization
 • Value
 • Image Quality
 • High ISO Performance
 • Size and Weight
 • Metering and Exposure
 • Movie Recording Features
 • Dynamic Range
 • Ease of Use

Photography Life Overall Rating

photographylife.com


Смотрите также