Panasonic Lumix DMC-TZ60 Dijital Fotoğraf Makinesi. Фотоаппарат lumix tz60


En Ucuz Panasonic Lumix DMC-TZ60 Dijital Fotoğraf Makinesi Fiyatları

Fotoğraf makinesi tercih edecek kimseler için ihtiyaçlara gerçek anlamda yanıt verebilecek çok sayıda alternatif bulunuyor. Sadece tatil günlerinde ya da özel anlarda fotoğraf çekecek biri için pahalı ve üst düzey özelliklerle donatılmış bir modelin gereksiz olacağı gibi profesyonel fotoğrafçıların ikinci makinesi olacak modelin de düşük özelliklere sahip olmaması gerekiyor. Aslında matematik oldukça basit, Panasonic ise geniş bir yelpazede model alternatifleri sunan, önde gelen fotoğraf makinesi geliştiricilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Japon tüketici elektroniği şirketinin Lumix serisine ait DMC-TZ60 modeli ise ileri düzey özelliklere sahip bir kompakt fotoğraf makinesi.

DMC-TZ60, temelde yüksek kategoride yer alan bir model olarak öne çıkıyor. Yetenekleri ile göz dolduran ürünün fiyatı da buna paralel olarak oldukça iddialı, ancak fotoğrafla yakından ilgilenen kimseler için tercih edilebilir seçeneklerden biri olduğu görülüyor. Üründe tasarımda ciddi bir premium detaycılık unsuru söz konusu. Adeta birinci sınıf endüstri mühendisliği örneklerinden bir demet sunuyor DMC-TZ60. Vizörü, güçlü ve güven veren görünümü ve bununla beraber kompakt ve minimal detayları ile dikkat çekiyor.

Ürünün tasarımına yakından bakacağız, ilk olarak teknoloji niteliklerine odaklanıyoruz… Lumix serisinin DMC-TZ60 kodlu modeli ile 18.1 mega piksel fotoğraf çekimi ve Full HD video kaydı gerçekleştirilebiliyor. Üründe 1/2.3 inçlik yüksek hassasiyetli MOS sensör kullanılıyor. 30x optik zoom özelliğine sahip olan fotoğraf makinesinde zoom faktörü makine üzerinde yazılım olarak artırılabiliyor. Açıkçası bu denli kompakt bir görünümde 30x optik zoom önemli bir artı puanı gerekli kılıyor.

Hibrit görüntü sabitleme teknolojisi ile gelen DMC-TZ60, makro için de ideal bir lense sahip. Leica imzası taşıyan geniş açı lensi 9 grupta 12 elementli ve oldukça yetenekli bir yapıda. Vizörü ile dikkat çeken üründe 15 adet filtre, aralarında 3D modunun da yer aldığı 19 adet sahne modu bulunuyor. Hızıyla oldukça çarpıcı bir şekilde sizi karşılayan DMC-TZ60’ın gerek açılış/kapanış süreleri gerekse çekim hızı muazzam derecede iyi. 6400 ISO, RAW desteği, Histogram, görüntü boyutlandırma/döndürme gibi bir dizi işlemin makine üzerinden gerçekleştirilebilmesi gibi özellikler de sunuluyor. 3 inç LCD ekranı 920k çözünürlükte ve parlaklığı ile dikkat çekiyor. Kullanımı kolay ara yüz ve geçişlerdeki konfor da öne çıkan artı değerler arasında.

12 MB’lık dahili hafıza ve SD kart desteği ile gelen ürün, 1250mAh’lık oldukça yüksek performanslı bir bataryaya sahip. Tam dolu pille 300’e yakın fotoğraf çekimi gerçekleştirilebiliyor ki bu değer, ortalamanın yaklaşık 70-50 daha fazlası anlamına geliyor. MicroHDMI girişi sayesinde görüntülerin monitör ve TV’den izlenebilmesini de kullanıcı dostu özellikler arasında yer alıyor. Modelin stereo hoparlörlerinin ses çıkışı da gayet iyi bir performans sunuyor. Özellikle video kayıtlarını makine ekranından görmek istediğinizde görüntü çözümünün yanı sıra sesin netliği ve yüksekliği tatmin ediyor. Modelde NFC ve Wi-Fi desteği de bulunuyor. Ayrıca Adobe Reader yazılımı da öny üklü olarak geliyor. Ürünün tasarımında neler öne çıkıyor? İşte yanıtlara geldi sıra…

DMC-TZ60 modeli, pil ve SD hafıza kartı ile beraber 240 gram ağırlığında. Ölçüleri ise yaklaşık değerler olarak; 11cm genişlik, 6,5cm uzunluk ve 3,5 cm kalınlık şeklinde. Sol kısmında yer alan lensi, sağ kısmında Lumix logosu ve flaşı ile alışılmışın dışında bir tasarım sunuyor. Flaşın hemen üzerinde ise Lumix logosunu görüyorsunuz.

Flaşın sağ tarafta olması, kullanıcının sağ elini kullandığı düşünüldüğünde flaşın parmaklarla kapatılması gibi bir duruma yol açabiliyor. Bu nedenle flaşın en azından daha fazla sola yakın olması tercih edilebilirdi. Ürünün üst kısmında ise video kayıt için kısa yol tuşu, döndürmeli zoom kontrolü, kontrol kadranı, açma-kapama butonu ve hoparlör çıkışları göze çarpıyor. Arka yüzde vizör, 3 inç LCD ekran ve diğer kontrol düğmeleri bulunuyor.

www.cimri.com

Panasonic Lumix DMC-TZ60 Camera in Black - Jessops

The Panasonic Lumix TZ60 is a highly affordable pocket travel zoom camera, aimed at people looking for great image quality in a small, pocketable design.

Housing an 18.1-megapixel high sensitivity MOS sensor and boasting a bright 30x optical zoom Leica f/3.3-6.4 lens, the TZ60 offers significantly better image quality when compared to a smartphone.

The convenient and compact TZ60 can go everywhere you go, slipping into jacket and trouser pockets with ease, and when you’re ready to capture the moment, you have the option of a built-in viewfinder. The TZ60 is one of only a handful of pocket cameras that offer a built-in viewfinder, positioned on its left shoulder. Alternatively, photographers can use the camera’s 3-inch 920k-dot LCD screen for composing photos and videos.

Taking pictures of everything from portraits to still life, buildings or landscape scenes and parties is made easier with the versatile 24-720mm (30x optical zoom) lens of the TZ60 and built-in flash. The camera also offers a tactile control ring around the lens, which can be customised to control functions such as zoom and exposure settings for example. The camera’s HYBRID O.I.S+ offers 5-axis image stabilisation to compensate for shaking movements, reducing the chance of getting blurry images when shooting photos and videos handheld. The TZ60 can also capture images in the uncompressed RAW file format, as well as JPEG, better for making detailed adjustments in post production.

People looking for a versatile pocket travel camera that has a great zoom range, and delivers good quality images and videos would do well to consider the Panasonic Lumix TZ60.

Panasonic TZ60 - Video recording and connectivity

The Panasonic TZ60 records Full HD 1080/60p quality video footage, perfect for documenting travels and key life moments. Additionally, the camera’s stabilisation also offers steady shooting when recording videos.

Panasonic TZ60 owners can connect their cameras to Android and Apple iOS smart devices using Wi-Fi and NFC, for seamless photo sharing. This means you can easily share your photos on-the-go via email, as well as, messenger and social media apps.

Optical Zoom Banding30 - 40

TouchscreenNo

Wi-Fi connectivity for CompactsYes

ColourBlack

GPSYes

Optical Zoom30x

LensZoom

Focal Length (35mm equiv) for Digital Compact Cameras/Lenses24- 720mm

Storage for Digital CompactsSDXC, SD Card, SDHC

Supplied CardNone

Connection TypeHDMI, USB 2.0

Monitor Size3.0"

Electronic Viewfinder (EVF)Yes

Built-in FlashYes

Audio RecordingYes

Exposure CompensationYes

Movie ModeYes

Tripod ThreadYes

Dimensions (WxHxD)110.6 x 64.3 x 34.4mm

Weight (g)240g

Instant decision - instant despatch.Buying the items you want just got easier, simply spend over £299 and you can spread the cost using our instant Finance facilities with Interest Free and Interest Bearing options available. Minimum deposit 20%.

Representative Example of Finance You can calculate an example of your payments below depending on your preferred deposit amount. This is an example and you will be asked later in the checkout process to confirm your deposit again.

Applying for online finance Applying for online finance couldn't be easier or more convenient. Once you've chosen the products you'd like to purchase, simply complete a brief on-line application form accessed via the 'checkout'. Just follow the simple instructions, entering your personal details as required and we'll do the rest.

Once my application is approved, what happens next? Within minutes of your application being approved, you'll be asked to accept the terms of the contract – once you select YES you will return to the checkout and will proceed through to the completion of your order following which your order will be dispatched for home delivery. Following completion, you will receive an email with a link to download a copy of your credit agreement for your records.

Shipment of your goods will follow as soon as your agreement has been returned to our finance company (usually on the same day).

For more information on our finance payment option please click here for terms and conditions.

Our dedicated team of experts are here to help find the right photographic and video equipment for you. Jessops can give the advice and training to take, print and share your perfect photograph.

www.jessops.com

Panasonic Lumix TZ55 And TZ60 Announced

Panasonic has today launched the compact Lumix TZ60 and Lumix TZ55 cameras. Small and sleek in design, these new models allow users to easily add creative touches to photos and videos as well as share them seamlessly with friends, family and followers. Thanks to GPS logging, they can also track routes and make it easy for users to share favourite scenic sites on Google Earth.

Read our Panasonic Lumix TZ60 Hands-On Preview.

The Panasonic Lumix TZ60 and Lumix TZ55 cameras will be available from March 2014, the TZ60 at £399.99 and TZ55 at £229.99. 

Panasonic Lumix TZ60

The Lumix TZ60 is the newest model in Panasonic's flagship TZ series of premium compact cameras. It features a 30x optical zoom, LVF (Live View Finder), advanced connectivity,  Light Speed Auto Focus (AF), a manual control ring, plus a wide range of creative and manual functions. Inside the TZ60 body you'll find a wide-angle Leica lens as well as a high-sensitivity 18.1-megapixel MOS sensor.

Key Features:

 • 18.1 megapixel sensor
 • 30x optical zoom lens (Leica), equivalent to 24-720mm, f/3.3-f/6.4
 • Built in EVF, 0.46x magnification in 35mm terms
 • Optical image stabilisation
 • 3inch screen, 460k dots
 • Manual controls, PASM, RAW shooting
 • Focus peaking, manual focus
 • FullHD video, 50p, stereo sound, 5-axis IS
 • Dual-axis electronic level
 • ISO100-ISO3200, Extends to ISO6400
 • 10fps continuous shooting (6 shots)
 • 300 shot battery life, USB charging
 • 15 filter effects, available in record and playback
 • Panoramic shooting (with effects)
 • Built in Wi-Fi / NFC
 • GPS / GLONASS
 • Control ring on lens
 • Available in black or black/silver
The 24mm lens has a viewing space approximately 136% larger than that of a 28mm camera and Intelligent Zoom is available to further extend the zoom ratio to the equivalent of 60x.

High speed consecutive shooting means users can shoot 10 Frames per Second (FPS) in 18.1-megapixel full resolution with the mechanical shutter, and 5 FPS with continuous AF and Full HD video recording.

Other features include a Noise Reduction (NR) system, Multi-process NR which works in two separate steps allowing even finer control over noise levels, full HD video shooting and a Live View finder.

The TZ60 enables image recording in RAW format and for more precise control over focus, the TZ60 incorporates a Focus Peaking function that shows the peak of focus in Manual Focus mode.

This advanced camera also features Zoom Macro for fine macro shooting; High Dynamic Range which allows several photos to be shot consecutively at different exposure levels to make a single composite; and iA (Intelligent Auto) Mode – which works for both photo and videos and includes a new Food Detection mode. This mode also includes Intelligent Handheld Nightshot and is equipped with Creative Control and Creative Retouch modes, featuring a total of 15 filter effects, including Expressive, Retro and Old Days.

The instant sharing of photos / videos, remote shooting and the ability to track journeys is also possible thanks to the integrated Wi-Fi, NFC and GPS technology found on the TZ60. 

Read our Panasonic Lumix TZ60 Hands-On Preview.

Panasonic Lumix TZ55

The TZ55 is a pocket-sized camera which features a 24mm ultra-wide angle lens and 20x optical zoom. It's the first camera in the Panasonic Lumix TZ series to incorporate a tiltable LCD screen, plus the compact has a 16.1-megapixel MOS sensor and Sonic Speed Auto Focus (AF). The Lumix TZ55’s wide connectivity options also mean that  images and movies can easily and instantaneously be shared via smartphones or tablets. Remote shooting and instant geo-tagging is also possible. 

Key Features:

 • 16.1 megapixel sensor
 • 20x optical zoom lens, 24mm - 480mm equivalent, f/3.3-f/6.4
 • 3inch, 460k dots tilting screen, tilts 180 degrees
 • Wi-Fi, QR Code
 • Optical image stabilisation
 • Soft skin mode
 • 10fps continuous shooting (4shots)
 • ISO100 - ISO3200 (extends to ISO6400)
 • 350 shot battery life, USB charging
 • Full HD video, 30/25p, MP4, mono audio
 • Panoramic shooting (with effects)
 • Available in black, white, red
 • 250g with battery and memory card
 • 106.8x62.2x32.4mm
Other features include a Noise Reduction (NR) system, Optical Image Stabilisation technology and full HD video capabilities. An independent 'motion picture' button on the top of the camera allows users to instantly start shooting a video and with 10 Frames per Second (FPS) shooting in high speed burst mode, even the most fleeting scenes can be captured in images.

For those wanting more creative control 15 filter effects, including Expressive, Retro and Old Days are available and a Creative Retouch function allows users to add effects to images already taken. Plus, a new Creative Panorama function features 13 filter effects which can be overlayed on panoramic shots. 

Visit the Panasonic website for more information on the Lumix range. 

www.ephotozine.com

Panasonic Lumix DMC-TZ60 Dijital Fotoraf Makinesi En Ucuz Fiyat

SENSR TP Live MOS OPTK ZOOM 30x Optik Zoom 2-HIZ YAKINLATIRMA Var AIKLIK F3.3 - 6.4 / Kademeli Iris Diyafram (F3.3 - 8.0 (W), F6.4 - 8.0 (T) AF LM Yz / AF zleme / 23-alan / 1-alan (esnek / leklenebilir) AKILLI ZOOM 60x ANMASYON KESME Var ALMA MODU Var DEKLANR HIZI Yaklak. 4 - 1 / 2.000 sn - Starry Sky Modu: 15, 30 sn DEVAMLI EKM MODU Var DJTAL KIRMIZI GZ DZELTME Var DNM OBJEKTF UYUMLULUU Var EKS. OPTK ZOOM 36.7x (4: 3/12 M), 45.0x (4: 3/8 M), 57.4x (4: 3/5 M), 71.7x (4: 3M altnda 3) GEREK KAYIT SRES (AVCHD) Yaklak. 30 dakika (FHD / 60p), Yaklak. 35 dakika (FHD / 60i) GEREK KAYIT SRES (MP4) Yaklak. 40 dakika (FHD) HAREKETSZ GRNT SAHNE MODU Var HD VDEO Evet HSTOGRAM GSTERM Var IIK LM Akll oklu / Merkez Arlkl / Nokta KAMERA (piksel) 18.1 Megapiksel KAYIT Dahili Hafza, SD Hafza Kart, SDHC Hafza Kart, SDXC Hafza Kart Kutu erii Pil Paketi, AC Adaptr, USB Kablosu, El Kay KK RESM GRNM 12/30-kk resim MOD ARAMA DMES Akll Otomatik, P, A, S, M, Yaratc Video C, Panorama Shot, Sahne, Yaratc Kontrol ODAK Normal / AF Makro / Makro Yaknlatrma / MF ODAKLAMA ALANI Normal: Geni 30cm - sonsuz / Tele 200 cm - sonsuz OPTK GRNT SABTLEYC HBRT OIS + (Ak / Kapal) OTOMATK (AE) DZELEME 1 / 3-3EV adm, Max. +/- 3 EV, 3 kare OTOMATK FARKLI DEERLERDE POZLAMA 1/3 - 3 EV adm, Maks.+/-3EV, 3 kare RENK MODU (sadece iA modunda) Standart, Siyah & Beyaz, Sepya RTU Otomatik Rtu / Yaratc Rtu SES Stereo Mikrofon / Mono Hoparlr SREKL EKM MODU Tam znrlkl Grnt, 1.2 kare / saniye SREKL KAYIT SRES (AVCHD) Yaklak. 75 dakika (FHD / 60p), Yaklak. 80 dakika (FHD / 60i) SREKL KAYIT SRES (MP4) Yaklak. 90 dakika (FHD) TAKVM-EKRAN / FT GRNT OYNATMA Evet (Men / Zoom Kolu) / Hayr VDEO BL. Var W-F IEEE 802.11 b/g/n YAK. PL MR 300 fotoraf (CIPA Standard) YARATICI KONTROL MODU Var YAZILIM Adobe Reader ZAMANLAYICI 2sn / 10sn LENS 9 grupta 12 eleman DJTAL ZOOM 42x Digital Zoom ODAK UZAKLII (CM) f = 4.3 - 129mm (24 - 720mm 35mm edeeri) DAHL HAFIZA Yaklak. 12MB ISO ORANI Otomatik, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 DAHL FLA Ak Zorla Otomatik, Otomatik / Krmz-gz azaltma, Yava Senk. / Krmz gz azaltma, Kapal Zorla FLA MODLARI Otomatik, Otomatik/Krmz Gz Azaltma, Yava Senk./Krmz gz azaltma, kapal POZLAMA TELAFS 1/3 EV adm, +/-2 EV BEYAZ AYARI Otomatik / Gn / Bulutlu / Glge / Akkor / Beyaz Seti LCD EKRAN BOYUTLARI 3.0 "(7.5cm) TFT Ekran LCD Ekran (920K nokta), AR Kaplama DESTEKLENEN DLLER ngilizce, ince (Geleneksel), Tai, Vietnam Arapa, Farsa, ARAYZ DATA TRANSFER PROTOKOL microHDMI, AV k (PAL / NTSC), USB (AV / USB ok) VZR Bytme: Yaklak. 2.56x / 0.46x (35 mm kamera edeeri) RESM FORMATI JPEG PL-BATARYA TR Li-on POZLAMA KONTROL Program AE, Diyafram ncelikli AE, Deklanr ncelikli AE, Manuel AIRLIK Batarya ve SD Hafza Kart 213 gr (XXX lb) olmadan 214 gr BOYUTLAR 110.6 x 64.3 x 34.4 mm RENK Siyah

www.istanbulbilisim.com


Смотрите также